Prognozowany spadek sprzedaży maszyn w Europie
Cema Agri, czyli europejskie zrzeszenie reprezentujące i monitorujące sektor maszyn i urządzeń dla rolnictwa, przewiduje w tym roku obniżkę sprzedaży o 5-10% - w porównaniu do 2014 r.
Organizacja, z siedzibą w Belgii, zalicza do głównych przyczyn prognozowanego spadku sprzedaży m.in. niższe ceny surowców, głównie zbóż i mleka, a tym samym zmniejszone przychody rolników na Starym Kontynencie. To z kolei ogranicza nastroje inwestycyjne. Dodatkowym czynnikiem ograniczającym sprzedaż mają być nowe zasady płatności dotacji Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Na dwóch głównych rynkach, czyli w Niemczech i we Francji spodziewane spadki mają wynieść od 7 do 10%. Podobne minusowe korekty spodziewane są na innych kluczowych rynkach, takich jak Wielka Brytania (-5%) i Holandia (od -5 do -10%).
W regionie Wspólnoty Niepodległych Państw również oczekuje się niższej sprzedaży maszyn w wyniku kryzysu politycznego na Ukrainie i rosyjskich ograniczeń importowych dla kombajnów i surowców rolnych.
Ciągniki
W 2014 r. liczba rejestracji nowych ciągników poważnie spadła we Francji i Austrii. Natomiast ich sprzedaż wzrosła w Hiszpanii, Belgii i Turcji. Na rynkach takich jak Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i Holandia popyt zmniejszył się o mniej niż 2%. W sumie całkowita liczba rejestracji ciągników w Europie znacząco się zmniejszyła.
Liczby potwierdzają również, że tendencja do zakupu większych ciągników w dalszym ciągu jest kontynuowana. Niemal wszystkie rynki, oprócz Hiszpanii, spodziewają się nieco niższej rejestracji ciągników w 2015 r.