Produkcja mrożonych warzyw bije rekordy. Niebawem możemy być liderem
Produkcja mrożonych warzyw w przedsiębiorstwach zatrudniających 50 i więcej osób wyniosła w 2017 roku w Polsce 707 tys. t. To o 9,1 proc. więcej niż przed rokiem i najlepszy wynik w historii - wynika z danych GUS.
Znaczny wzrost wytwórczości, mimo zbiorów warzyw gruntowych na poziomie zbliżonym do 2016 roku, świadczy przede wszystkim o zmieniającej się strukturze upraw oraz wymaganiach rynku - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Jemy więcej owoców i warzyw. Ale wciąż za mało
W ostatniej dekadzie produkcja mrożonych warzyw w Polsce poszła w górę o ponad 54 proc., napędzana wzrastającym zapotrzebowaniem na rynku krajowym, ale także rosnącym eksportem. Duży wzrost wytwórczości w 2017 r. spowodowany jest także zwiększonym popytem ze strony zakładów przetwórczych w obliczu spadku dostępności owoców do mrożenia (efekt strat przymrozkowych).
Utrzymanie trendów w konsumpcji żywności a także rozwoju sektora może spowodować, że produkcja mrożonych warzyw w Polsce w kolejnych latach również będzie się zwiększać. Potencjał rozwoju rynku wciąż jest znaczny z uwagi na szeroką bazę surowcową, wysoką konkurencyjność a także relatywnie dużą przestrzeń do wzrostu konsumpcji krajowej.
Polska jest drugim, po Belgii (ok. 1 mln t), producentem mrożonych warzyw w UE. Nasz udział na rynku unijnym zwiększa się i w relatywnie krótkim czasie mamy szansę stać się największym wytwórcą we Wspólnocie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś