Prezes Grupy Azoty: ostatnie lata osłabiły koncern we wszystkich wymiarach
Sformułowanie, a następnie wdrożenie działań naprawczych, ma doprowadzić do szybkiego znalezienia rezerw i przygotowania pakietu działań, które wzmocnią finanse koncernu – powiedział wtorkowej "Rzeczpospolitej" prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz.
"Rz" przypomniała, że nowy zarząd Azotów został powołany 20 marca.
Leszkiewicz zapytany, jakie zadania zarząd będzie realizował w pierwszej kolejności, powiedział, że obecna sytuacja grupy jest "niezwykle trudna". Zaznaczył, że "poprzedni zarząd i kadra kierownicza ponoszą jednoznaczną odpowiedzialność za poziom zadłużenia, niskie poziomy środków na kontach, brak działań naprawczych, brak dialogu społecznego i słaby wizerunek wśród inwestorów".
Czytamy, że "na koniec 2015 r. grupa miała 700 mln zł zysku, po III kwartałach 2023 r. były rekordowe poziomy strat. W 2022 r. za sprawą bardzo korzystnej sytuacji rynkowej grupa osiągnęła rekordowy poziom przychodów, z którego nic nie zostało".
Wiceminister aktywów państwowych: przez ostatnie lata Grupa Azoty bardzo popłynęła ze sponsoringiem
Zdaniem Leszkiewicza, cała grupa została w ostatnich latach osłabiona we wszystkich wymiarach. Wyjaśnił, że pierwsze działania dotyczą więc "zapewnienia środków na bieżące funkcjonowanie i uruchomienia wszystkich procesów mogących poprawić sytuację w krótkiej perspektywie". Podkreślił, że "najważniejszą kwestią są rozmowy z bankami i wypracowanie rozwiązań, dzięki którym będziemy mogli mówić o stabilnej sytuacji finansowej Grupy Azoty".
W wywiadzie czytamy także, że poprzedni zarząd, prowadząc rozmowy z bankami od początku czerwca 2023 r., nie wypracował strategii naprawczej, co umożliwiłoby osiągnięcie długoterminowego porozumienia z instytucjami finansującymi. "Zatem stoimy przed trudnym wyzwaniem realizacji tego zadania zaledwie w kilka tygodni" - podkreślił Leszkiewicz. Dodał, że działania naprawcze mają doprowadzić do "szybkiego znalezienia rezerw finansowych i przygotowania pakietu działań, które wzmocnią finanse grupy".
Zapytany, z którą grupą wierzycieli Azoty mogą się szybciej porozumieć, odpowiedział, że negocjacje prowadzone są jednocześnie ze wszystkimi grupami wierzycieli.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś