PIORiN: Wietnam otwarty dla borówki z Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2024,11:00 Aktualizacja: 03-12-2024,19:15
A A A

Zakończyły się trwające od 2017 roku działania mające na celu otwarcie rynku wietnamskiego dla polskich borówek i umożliwienie polskim plantatorom oraz przedsiębiorcom eksportu tych owoców – poinformowała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

Inspekcja podała, że na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa Wietnamu (PPD) została zamieszczona lista polskich plantatorów oraz przedsiębiorców zainteresowanych eksportem owoców borówki wysokiej z Polski do Wietnamu. Lista ta ma być aktualizowana na każdy sezon eksportowy, gdy podmioty zgłoszą w danym sezonie zamiar uprawy i pakowania owoców borówki wysokiej z przeznaczeniem na rynek wietnamski. Cała procedura, by umożliwić eksport polskiej borówki do Wietnamu, zakończyła się uzgodnieniem warunków, które zostały zawarte w dokumencie „Wymagania fitosanitarne dla importu świeżych owoców borówki wysokiej (Vaccinium corymbosum L.) z Polski do Wietnamu”.

mrirw, resort rolnictwa, eksport, mięso, wołowina, mięso wołowe, handel, wietnam, świadectwo weterynaryjne

Wietnam zatwierdził świadectwo weterynaryjne dla wołowiny importowanej z Polski

Służby weterynaryjne Wietnamu zatwierdziły świadectwo weterynaryjne dla mięsa wołowego i produktów z mięsa wołowego eksportowanych z Polski do Wietnamu - poinformował w piątek resort rolnictwa. Ministerstwo podkreśliło, że to wynik...

„Prace niezbędne dla otwarcia rynku wietnamskiego były prowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy zaangażowaniu Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawicieli branży, m.in. Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki. W ramach procedury ustalania warunków fitosanitarnych, we wrześniu 2023 r. przedstawiciele organizacji ochrony roślin Wietnamu - PPD zrealizowali audyt w kilku wybranych miejscach produkcji oraz pakowalniach owoców, zlokalizowanych na terenie województw: łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego. Celem audytu było zapoznanie się z organizacją produkcji i przygotowania owoców borówki do sprzedaży oraz ochroną plantacji borówek przed chorobami i szkodnikami” – wskazano w komunikacie PIORiN.

Jak w nim dodano, zgodnie z zatwierdzonymi warunkami, owoce przeznaczone na eksport do Wietnamu muszą pochodzić wyłącznie z zarejestrowanych w PIORiN plantacji i pakowalni, które realizują szczegółowe wymogi określone w zatwierdzonych wymaganiach fitosanitarnych i pozostają pod nadzorem inspektorów.

„W związku z tym podmioty zainteresowane eksportem do Wietnamu, tj. producenci owoców borówki oraz przedsiębiorcy zajmujący się ich pakowaniem, którzy zamierzają w danym sezonie uprawiać i pakować owoce przeznaczone na rynek wietnamski, zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie roślin przed agrofagami, w terminie do dnia 30 kwietnia danego roku, powinni zgłosić się do właściwej terenowo jednostki PIORiN w celu dokonania wpisu do rejestru eksporterów” – przekazała Inspekcja.

piorin, kontrole, winnice, winorośl

222 skontrolowane winnice – PIORiN o uprawach winorośli

„Obserwowany od kilku lat dynamiczny rozwój winiarstwa w Polsce wiąże się ze zwiększoną liczbą podejmowanych kontroli upraw winorośli” – przekonuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Inspekcja...

Warto dodać, że polska delegacja na czele z wiceministrem rolnictwa Jackiem Czerniakiem w dniach 25-29 listopada gościła w Wietnamie, gdzie odbyła spotkania z przedstawicielami kierownictwa wietnamskiego resortu rolnictwa, wietnamskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Akademii Nauk Rolniczych. Głównym celem wizyty były rozmowy dotyczące intensyfikacji polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych, w ramach III posiedzenia polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Wietnam to najważniejszy odbiorca polskich towarów rolno-spożywczych w Azji Południowo-Wschodniej. W 2023 r. eksport towarów rolno-spożywczych do Wietnamu osiągnął wartość 175,7 mln EUR. Sprzedawaliśmy głównie: mięso drobiowe z indyka i podroby, mięso z ryb, filety z łososia, mąki, mączki i granulki, z mięsa i podrobów, podroby jadalne wieprzowe. W okresie od stycznia do listopada 2024 r. eksport towarów rolno-spożywczych do Wietnamu osiągnął wartość prawie 141 mln EUR. Sprzedawaliśmy głównie mięso i podroby z drobiu, filety rybne, jelita i żołądki zwierzęce oraz podroby wołowe” – wymienia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Poleć
Udostępnij