222 skontrolowane winnice – PIORiN o uprawach winorośli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2024,10:05 Aktualizacja: 29-11-2024,10:15
A A A

„Obserwowany od kilku lat dynamiczny rozwój winiarstwa w Polsce wiąże się ze zwiększoną liczbą podejmowanych kontroli upraw winorośli” – przekonuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

Inspekcja podkreśla, że uprawy winorośli w Polsce są wpisane do ewidencji winnic prowadzonej przez dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Natomiast kontrole przeprowadza się na podstawie planu sporządzonego przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa właściwego dla miejsca położenia uprawy.

wino, rynek wina, produkcja wina, sprzedaż wina

Winiarze boją się nowych regulacji

Sprzedaż wina w Polsce lekko spada, ale branża widzi szanse w tym, że konsumenci coraz częściej wybierają wina droższe. Cieniem na perspektywach rynku kładzie się jednak planowany zakaz sprzedaży alkoholu przez internet - pisze w środowym...

W 2024 roku, w oparciu o dane zawarte w ewidencji winnic, inspektorzy przeprowadzili 226 kontroli upraw winorośli przeznaczonych do wyrobu wina gronowego w 222 winnicach o łącznej powierzchni 294,2 ha. Najwięcej kontroli przeprowadzono na terenie województw: małopolskiego (35), lubelskiego (30), dolnośląskiego (24), podkarpackiego (21), lubuskiego (17), wielkopolskiego (14). Średnia powierzchnia skontrolowanych winnic wyniosła 1,33 ha” – wylicza w komunikacie PIORiN.

Jak w nim wskazano, polskie winnice mają areał od kilku arów do kilkudziesięciu hektarów. Najwięcej jest ich w pasie województw południowo-wschodnich, południowo-zachodnich i południowych, ale w ostatnich latach zaczęły powstawać na terytorium całej Polski.

„Przeprowadzane kontrole mają na celu potwierdzenie zgodności informacji zawartych w ewidencji winnic KOWR ze stanem faktycznym i dotyczą weryfikacji lokalizacji upraw winorośli, nazw odmian winorośli lub ich synonimów, powierzchni upraw poszczególnych odmian, jak również sprawdzenia, czy uprawiane odmiany winorośli spełniają wymagania określone w przepisach prawa” – informuje Inspekcja.

piorin, fumiganty, środki ochrony roślin, zwalczanie gryzoni

PIORiN wyjaśnia sprawy zatruć środkami zastosowanymi na gryzonie

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) - odnosząc się do ostatnich przypadków zatruć fumigantami, zastosowanymi jako środki do zwalczania gryzoni - apeluje do dystrybutorów i użytkowników środków...

Zaznacza, że przy zakładaniu nowych winnic należy zwrócić szczególną uwagę m.in. na:
1.    pochodzenie materiału rozmnożeniowego użytego do założenia plantacji – czy został zakupiony u podmiotów uprawnionych do prowadzenia obrotu tym materiałem;
2.    zaopatrzenie sadzonek winorośli w paszport roślin, który gwarantuje, że sadzonki winorośli, którym on towarzyszy, są wolne od agrofagów kwarantannowych i regulowanych agrofagów niekwarantannowych oraz spełniają określone wymagania jakościowe i zdrowotne.

Wyniki z tegorocznej kontroli nasadzeń winorośli przeprowadzone przez Inspekcję wykazały, że nie stwierdzono upraw odmian zakazanych do wyrobu wina. Warto zauważyć, że do rozwoju winiarstwa w Polsce przyczyniają się prawidłowo prowadzone plantacje winorośli oraz stały nadzór Inspekcji nad nimi” – zwraca uwagę PIORiN.

Poleć
Udostępnij