Nakaz ubicia świń i zakaz dalszej hodowli. Ile takich decyzji wydali inspektorzy?
W pierwszym kwartale tego roku skontrolowano pod kątem wymogów bioasekuracji ponad 18 tysięcy gospodarstw utrzymujących świnie. Wobec 50 z nich inspektorzy wydali decyzje o nakazie uboju świń i czasowym zakazie ich utrzymywania.
Wiceminister rolnictwa Anna Gembicka w odpowiedzi na interpelację poselską podkreśla, że kontrole wymogów bioasekuracji określonych w przepisach krajowych, przeprowadzane są przez organy Inspekcji Weterynaryjnej (IW) w sposób ciągły. I zwraca uwagę, iż ich ramach w dalszym ciągu stwierdzane są nieprawidłowości, pomimo że wspomniane wymogi obowiązują już od kilku lat na terenie całego kraju.
Grubo ponad 100 tys. kontroli
W 2022 roku IW przeprowadziła 111 629 takich kontroli, w tym 99 881 kontroli planowych, 9591 kontroli sprawdzających oraz 2157 kontroli doraźnych.
Bioasekuracja ASF. Rolnik wygrał w sądzie z ARiMR
„W przypadku 33 146 kontroli planowych, 2 348 kontroli sprawdzających i 564 kontroli doraźnych stwierdzone zostały uchybienia w spełnianiu wymogów w gospodarstwach utrzymujących świnie. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami powiatowi lekarze weterynarii wydali 4429 decyzji administracyjnych w sprawie usunięcia uchybień, natomiast w przedmiocie nakazu zabicia lub uboju świń i czasowego zakazu ich utrzymywania powiatowi lekarze weterynarii wydali 593 decyzje administracyjne” – wylicza Gembicka.
Wybicie świń i zakaz hodowli
Podaje też tegoroczne wyniki z I kwartału. Od 1 stycznia do 31 marca 2023 r. skontrolowano w sumie 18016 gospodarstw utrzymujących świnie.
„W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w odniesieniu do 302 gospodarstw właściwi powiatowi lekarze weterynarii (PLW) wydali decyzje administracyjne w sprawie usunięcia uchybień, natomiast w przypadku 50 gospodarstw zostały wydane decyzje administracyjne w przedmiocie nakazu zabicia lub uboju świń i czasowego zakazu ich utrzymywania, na podstawie art. 48b ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt” – informuje wiceszefowa resortu rolnictwa.
Hodowcy wciąż nie wiedzą co z bioasekuracją małych stad
GIW analizuje na bieżąco
Zapewnia ponadto, że w Głównym Inspektoracie Weterynarii na bieżąco prowadzone są analizy przekazywanych sprawozdań z wykonywanych kontroli bioasekuracji oraz innych dokumentów, w tym raportów NIK z kontroli.
„Wnioski są omawiane podczas narad z wojewódzkimi lekarzami weterynarii oraz pracownikami wojewódzkich inspektoratów weterynarii realizujących zadania z zakresu zdrowia i ochrony zwierząt. W związku z wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/5945, w którym zawarte są m. in wymogi bioasekuracji gospodarstw utrzymujących świnie, główny lekarz weterynarii zorganizował w marcu 2023 r. szkolenia dla pracowników powiatowych i wojewódzkich inspektoratów weterynarii” – przekazuje Anna Gembicka.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś