IZP: w okresie żniw coraz trudniej o zakupy ziarna od rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2024,11:55 Aktualizacja: 05-08-2024,15:51
A A A

Zbiory zbóż ozimych w wielu regionach kraju są już na ukończeniu, a zbiory zbóż jarych są mocno zaawansowane - przekazała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa (IZP). Dodano, że zbiory jeszcze trwają głównie w województwach położonych na północy kraju.

Z danych izby wynika, że pomimo trwających żniw, rynkowa podaż ziarna jest wyraźnie uszczuplona.

"W ostatnich sezonach, pojęcie presji żniwnej zaczyna nie mieć już zastosowania, gdyż w okresie żniw coraz trudniej o zakupy ziarna od rolników. Ziarno sprzedają głównie ci rolnicy, którzy nie dysponują powierzchnią magazynową. Tym samym przetwórcy mają duże problemy z płynnym skupem surowca" - podano.

IZP poinformowała, że ze wszystkich województw dochodzą sygnały o niższym plonowaniu zbóż niż przed rokiem. Zbierane ziarno pszenicy ma generalnie niezłą gęstość i liczbę opadania, ale w wielu regionach kraju notuje się niższe od spodziewanego białka.

gus, żniwa, zbiory zbóż, plony zbóż

Zbiory zbóż niższe od ubiegłorocznych. GUS podaje liczby

Wyniki przeprowadzonego przez GUS wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2024 r. wskazują, że zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą w Polsce 25,6 mln t, tj. o ok. 4 proc. mniej od...

"Wiele wskazuje na to, iż udział pszenicy o typowych parametrach ziarna konsumpcyjnego w łącznych zbiorach tego zboża będzie mniejszy niż oczekiwano i w skali kraju może wynieść ok. 50 proc." - dodano.

Na północy kraju na ukończeniu są zbiory rzepaku ozimego, a z sygnałów płynących z terenu wynika, iż w wielu regionach kraju rolnicy osiągnęli także niższe od spodziewanych plony rzepaku, zazwyczaj w przedziale 2,5-3,5 t/ha.

Jak poinformowała IZP, w lipcu br. eksport zbóż z kraju wyraźnie spowolnił.

"Oceniamy, iż w lipcu br., eksport pszenicy drogą morską raczej nie przekroczył 200 tys. ton. Niewielki był także eksport kukurydzy (ok. 50 tys. ton). Mały eksport zbóż spodziewany jest także w sierpniu br. Wolumen eksportu pszenicy drogą morską w sierpniu br. może być zbliżony do tego w lipcu br. Ceny zbóż na rynku wewnętrznym oferowane przez przetwórców często kształtują się powyżej parytetu portowego, stąd zakupy ziarna na eksport są trudne" - dodano.

Poleć
Udostępnij
Zapraszamy na Dzień Kukurydzy z PZPK - 12 września 2024 r.