IZP: w okresie żniw coraz trudniej o zakupy ziarna od rolników
Zbiory zbóż ozimych w wielu regionach kraju są już na ukończeniu, a zbiory zbóż jarych są mocno zaawansowane - przekazała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa (IZP). Dodano, że zbiory jeszcze trwają głównie w województwach położonych na północy kraju.
Z danych izby wynika, że pomimo trwających żniw, rynkowa podaż ziarna jest wyraźnie uszczuplona.
"W ostatnich sezonach, pojęcie presji żniwnej zaczyna nie mieć już zastosowania, gdyż w okresie żniw coraz trudniej o zakupy ziarna od rolników. Ziarno sprzedają głównie ci rolnicy, którzy nie dysponują powierzchnią magazynową. Tym samym przetwórcy mają duże problemy z płynnym skupem surowca" - podano.
IZP poinformowała, że ze wszystkich województw dochodzą sygnały o niższym plonowaniu zbóż niż przed rokiem. Zbierane ziarno pszenicy ma generalnie niezłą gęstość i liczbę opadania, ale w wielu regionach kraju notuje się niższe od spodziewanego białka.
Zbiory zbóż niższe od ubiegłorocznych. GUS podaje liczby
"Wiele wskazuje na to, iż udział pszenicy o typowych parametrach ziarna konsumpcyjnego w łącznych zbiorach tego zboża będzie mniejszy niż oczekiwano i w skali kraju może wynieść ok. 50 proc." - dodano.
Na północy kraju na ukończeniu są zbiory rzepaku ozimego, a z sygnałów płynących z terenu wynika, iż w wielu regionach kraju rolnicy osiągnęli także niższe od spodziewanych plony rzepaku, zazwyczaj w przedziale 2,5-3,5 t/ha.
Jak poinformowała IZP, w lipcu br. eksport zbóż z kraju wyraźnie spowolnił.
"Oceniamy, iż w lipcu br., eksport pszenicy drogą morską raczej nie przekroczył 200 tys. ton. Niewielki był także eksport kukurydzy (ok. 50 tys. ton). Mały eksport zbóż spodziewany jest także w sierpniu br. Wolumen eksportu pszenicy drogą morską w sierpniu br. może być zbliżony do tego w lipcu br. Ceny zbóż na rynku wewnętrznym oferowane przez przetwórców często kształtują się powyżej parytetu portowego, stąd zakupy ziarna na eksport są trudne" - dodano.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś