Zbiory zbóż niższe od ubiegłorocznych. GUS podaje liczby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2024,10:55 Aktualizacja: 31-07-2024,11:04
A A A

Wyniki przeprowadzonego przez GUS wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2024 r. wskazują, że zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą w Polsce 25,6 mln t, tj. o ok. 4 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) wstępnie szacuje, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2024 r. jest o ok. 2 proc. mniejsza od ubiegłorocznej i wynosi około 5,7 mln ha, w tym: pszenicy - ok. 2,4 mln ha; żyta - ok. 0,7 mln ha; jęczmienia - ok. 0,7 mln ha; owsa - ponad 0,5 mln ha; pszenżyta - ok. 1,2 mln ha; mieszanek zbożowych - ok. 0,3 mln ha.

izp, żniwa, zboże, rzepak

IZP: żniwa w Polsce przebiegają wyraźnie szybciej niż w poprzednich latach

Żniwa w kraju nabierają tempa i przebiegają wyraźnie szybciej niż w poprzednich latach. Są one najbardziej zaawansowane na południowym zachodzie kraju, gdzie zboża podstawowe zebrano już z ponad 80 proc. areału - przekazała w poniedziałek Izba...

Jeśli chodzi o plony, szacunki GUS wskazują, iż plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 44,8 dt/ha, tj. o 0,8 dt/ha (o 2 proc.) mniej od tych z roku ubiegłego. Plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi wstępnie oceniono na 47,5 dt/ha, tj. o 1,3 dt/ha (o 3 proc.) mniej od plonów z roku ubiegłego. Zaś plony zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wstępnie oceniono na 35,2 dt/ha, tj. o 1,2 dt/ha (o 3 proc.) więcej od plonów ubiegłorocznych.

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi ocenia się na 25,6 mln t, tj. o 0.9 mln t (o 4 proc.) mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory zbóż ozimych wstępnie wyszacowano na 21,2 mln t, tj. o 1,1 mln t (o 5 proc.) mniej od zbiorów z roku ubiegłego. Natomiast zbiory zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wstępnie wyszacowano na 4,4 mln t, tj. o 0,1 mln t (o 3 proc.) więcej od zbiorów z roku ubiegłego.

Z dokumentu statystyków wynika ponadto, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu do roku ubiegłego o ok. 6 proc. i wynosi ok. 1,0 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie oszacowano na 3,4 mln t, tj. o ok. 9 proc. mniej od ubiegłorocznych.

Poleć
Udostępnij