Bruksela rozważa wprowadzenie ceł w imporcie kukurydzy
Przy dalszych spadkach cen kukurydzy na rynku amerykańskim Komisja Europejska może wprowadzić cła w imporcie. Już pod koniec marca notowania kukurydzy na giełdzie CME w Chicago, traktowane przez Brukselę jako referencyjne spadły poniżej poziomu progowego.
Zgodnie z unijnymi przepisami cena importowa podstawowych zbóż (pszenicy miękkiej, durum, jęczmienia, kukurydzy, żyta i sorgo) łącznie z kosztami frachtu i cłami nie może być wyższa od 155 proc. unijnej stawki interwencyjnej dla danego miesiąca - informuje FAMMU/FAPA.
Produkcja kukurydzy tak bardzo nie spadła od 20 lat
Od 7 listopada 2014 roku obowiązują zerowe stawki celne w imporcie kukurydzy do Unii Europejskiej. Dostawy ziarna od początku sezonu 2015/16 wyniosły ok. 11 mln ton (na podstawie licencji) i były aż o 51 proc. wyższe w porównaniu z 7,35 mln ton sprowadzonymi w analogicznym okresie sezon wcześniej.
Zwiększony import wynikał ze słabych ubiegłorocznych zbiorów we Wspólnocie, będących skutkiem suszy. Według Brukseli unijna produkcja kukurydzy w 2015 roku wyniosła zaledwie 57,742 mln ton wobec rekordowego wyniku (77,59 mln ton) rok wcześniej.
Według prognoz ekspertów w przyszłym sezonie zbiory w krajach UE mają pójść w górę do 64,712 mln ton. Ewentualne wprowadzenie ceł w imporcie kukurydzy w UE powinno skutkować zwiększonym zapotrzebowaniem na francuskie ziarno na rynku unijnym.