Uprawa ziemniaka frytkowego
Uprawa ziemniaka frytkowego jest niezmiernie wymagająca. Szczególną uwagę należy zwrócić na dobór odmiany ziemniaka, nawozów, środków ochrony roślin, metod uprawy i zbioru.
Gospodarstwo rolne Romana Rydza zajmuje się uprawą ziemniaka frytkowego. Ziemniaki są zakontraktowane w Farm Frites Poland. Gospodarstwo posiada certyfikat Global GAP, który jest potrzebny, aby móc produkować tego typu ziemniaki.
Dzień Ziemniaka w Żelaznej już po raz piętnasty
Kontrahent wymaga wysokich parametrów jakościowych. Oceniane są m.in.:
- odmiana;
- obicia bulw;
- kształt bulw;
- uszkodzenia mechaniczne i powodowane przez szkodniki.
W gospodarstwie podstawą jest prowadzenie płodozmianu w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób w glebie, które potem mają negatywny wpływ na uprawę.
Co roku kupowany jest kwalifikowany materiał sadzeniakowy. Plon i jakość w dużym stopniu zależą od zdrowotności sadzeniaków.
Stosowane są mieszanki międzyplonowe w celu dostarczenia materii organicznej oraz naturalnej eliminacji szkodników. Duży wpływ na eliminację nicieni, które potem robią otwory („przestrzały”) przez bulwę, jest uprawa w mieszance rzodkwi oleistej.
Drugim składnikiem jest groch, który ma za zadanie użyźnić glebę i dostarczyć składników pokarmowych. Mieszanka międzyplonowa jest przyorywana na zimę.
Można dostać odszkodowanie za chore ziemniaki
Kolejnym ważnym elementem wiosną jest uprawa gleby, ponieważ ten zabieg ma duży wpływ na kształt bulwy oraz plon. Dlatego stosowany jest tzw. „frez”, którego zadaniem jest wiosenna uprawa gleby do 40 cm z powierzchowną warstwą do 20 cm w „pył”.
Następnie następuje sadzenie ziemniaków. W naszym klimacie najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie dwuetapowe (bez formowania redlin).
Ziemniaki sadzi się w redliny o szerokości 75 cm i głębokość do 8 cm. Sadzeniaki zaprawiane są podczas sadzania zaprawą Prestige Forte 370 FS.
Początkowo mniejsza głębokość ma się przyczynić do ogrzewania się bulw w celu szybszego rozwoju, co sprzyja tworzeniu się potencjału plonotwórczego. Szybko ogrzana i pobudzona roślina tworzy międzywęźla oraz początkowe fazy łodyg.
Bulwa zalegająca w wilgotnej i zimnej glebie jest narażona na choroby, co skutkuje później obniżeniem jakości, mniejszą plennością oraz skróconym czasem przechowywania.
Ziemniaki będzie można sprzedawać bez badania. Są nowe zasady wywozu
Kolejnym zabiegiem jest obredlanie. Wykonywane jest, gdy rośliny są do 10 cm ponad glebą. Podsypuje się je do 18 cm. Ma to na celu okrycie zawiązków bulw, gdy bulwy są większe, co chroni przed promieniami słonecznymi, które są przyczyną zazielenia bulw. Jest to wtedy odpad, ponieważ zawierają wysoką ilość solaniny trującej dla ssaków.
Innym celem obredlania jest mechaniczne niszczenie chwastów, jednak po obredleniu wzejdą młode chwasty, które należy zwalczyć chemicznie nalistnie, ale także zabezpieczyć preparatem doglebowym w celu uniknięcia dalszego zachwaszczenia.
Ważnym elementem jest także ochrona fungicydowa. Priorytetem jest odpowiednie zabezpieczenie dolnych partii łęcin, ponieważ gdy ziemniaki urosną, to ciężko jest trafić w dolne partie z opryskiem.
Nieodpowiednio zaplanowana ochrona może skutkować rozwojem chorób mimo oprysków, ponieważ zarodniki patogenów będą się rozwijać w dolnych, zasłoniętych częściach łęcin.
Dlatego warto do pierwszego, a następnie co któryś zabieg dołożyć mankozeb, który ma działanie układowe. Od momentu rozpoczęcia pierwszego zabiegu fungicydowego zabieg należy powtarzać co 7 -10 dni w zależności od presji chorób.
Pyton Concento 450 SC ochroni ziemniaki i pomidory
Kolejnym krokiem jest desykacja roślin, czyli spowodowanie równego usychania łęcin. Do zabiegu dodaje się fungicyd, który ma na celu zabezpieczenie bulw do dłuższego przechowywania. Zabieg wykonuje się na 2-3 tygodnie przed zbiorem.
Zbiór odbywa się jednoetapowo kombajnem dwurzędowym. Ziemniaki muszą być wtedy chronione przed obiciami. Obicia objawiają się potem czarnymi plamami pod skórką. Ziemniak może w zasadzie upaść maksymalnie z wysokości 20 cm. Dlatego kombajn do zbioru, jak i linia rozładunkowa doposażyliśmy w gumy i maty chroniące przed upadkiem.
Przyczepy dodatkowo na podłodze mają ułożony materac sportowy w celu miękkiego upadku bulwy. Zbiór musi być zgrany i codziennie na koniec dnia analizowany wśród operatorów, bo zarówno kombajnista, jak i traktorzyści muszą na polu współdziałać ze sobą, aby eliminować błędy.
Bulwy zwiezione do hali, są usypane luzem na kanałach wentylacyjnych i cyklicznie są wentylowane. Temperatura w przechowalni musi być zachowana w granicach 7°C, ponieważ ziemniak wewnątrz też nie może zmienić barwy, ale także nie można doprowadzić do krystalizacji skrobi.
Niezmiernie ważnym elementem jest nawożenie. Ocenie jakości bulw poddawana jest sucha masa. Na to wpływ ma intensywność nawodniania, jak i nawożenie potasowe, które odpowiada za stymulacje gospodarki wodnej rośliny.
Spotkania z praktyką w RZD w Żelaznej
Aby zmniejszyć podatność na obicia warto wzmacniać skórkę ziemniaka. Najlepszy wpływ na to ma dokarmianie dolistne mikroskładnikami dolistne, ale także dostarczanie wapnia.
Z formą wapna należy uważać. Gwałtowna zmiana pH gleby skutkuje występowaniem parcha na bulwach. Dlatego warto podać wapń z nawożeniem azotowym.
Godnym polecenia nawozem jest saletra wapniowa. Idealny związek wapnia i azotu pozwala na szybsze i dokładniejsze wykorzystanie składników przez roślinę.
Plantacja cały czas jest monitorowana przez agronomów z firmy Farm Frites Poland. Ich rady są niezmiernie ważne w produkcji, ponieważ uprawa ziemniaków to temat „rzeka”. Co roku wychodzą jakieś nowości technologiczne lub chemiczne.
Każdy sezon jest inny pod względem klimatycznym, co skutkuje stosowaniem innych rozwiązań technologicznych. Dlatego ważna jest wymiana doświadczeń między plantatorami i szkolenia dla rolników, które organizuje firma.
Firma dokonuje także analizy plantacji poprzez zbieranie prób z pól. Od momentu zawiązania bulw pobierane są próby co 2-3 tygodnie w celu analizowania plonu, zawartości suchej masy, jak i monitorowania ognisk chorobowych i występowania szkodników.
Książka warta polecenia: Sygnały ziemniaka