Pilnuj chwościka
Na Zamojszczyźnie na większości plantacji buraka cukrowego wykonano już pierwszy zabieg fungicydowy przeciwko chwościkowi buraka. W znacznej części zastosowano preparat zawierający w swoim składzie miedź (Cu) i siarkę (S). W dniu 22 czerwca 2024 r. jednak przetoczyły się nad tym regionem intensywne ulewy, które doprowadziły do zmycia z powierzchni liści znacznej części naniesionego fungicydu.
Chodzi o fungicyd Yukon, który tworzy na liścia barierę ograniczającą wnikanie zarodników grzyba. Nie wnika jednak do wnętrza liści. Łatwo więc ulega zmywaniu i wietrzeniu. Dlatego po intensywnych opadach należy bacznie obserwować plantację.
Burak cukrowy: nowe insektycydy dopuszczone na skośnika buraczaka
Fungicyd zawiera miedź (w postaci trójzasadowego siarczanu miedzi) - 80 g/l (5,5 proc.) i siarkę - 640 g/l (43,8 proc.). Dawka łączna substancji czynnej miedź nie może przekroczyć w całym sezonie wegetacyjnym 4 kg/ha na danym stanowisku z uwzględnieniem wszystkich zastosowanych środków zawierających tę substancję czynną (niezależnie od jej postaci).
Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 5,5 l/ha. W uprawie buraka cukrowego środek należy stosować zapobiegawczo lub natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby od fazy dziewięciu lub więcej liści do fazy, gdy korzeń osiągnie wielkość wymagana do zbioru (BBCH 19-49), z zachowaniem okresu karencji. Zalecana ilość wody: 200-400 l/ha. Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste. Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 5.
Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji) w uprawie buraka cukrowego wynosi 14 dni.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz