Europejscy specjaliści z sektora ziemniaków: brakuje środków do ochrony upraw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2024,17:15 Aktualizacja: 04-12-2024,20:28
A A A

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR) poinformowała o kluczowych tematach podnoszonych na posiedzeniu grupy roboczej „Ziemniaki” Copa-Cogeca, w którym uczestniczył jej ekspert, Wiesław Grudzień.

Spotkanie grupy zgromadziło specjalistów z całej Unii Europejskiej, którzy omówili najważniejsze wyzwania i szanse dla sektora ziemniaczanego.

Coraz mniej środków ochrony roślin

„Podczas dyskusji eksperci zwrócili uwagę na ograniczenia wynikające z decyzji Komisji Europejskiej o wycofywaniu kolejnych substancji czynnych wykorzystywanych w środkach ochrony roślin. Brak skutecznych zamienników i nowych rozwiązań chemicznych znacząco utrudnia walkę z takimi patogenami, jak zaraza ziemniaczana, gdzie konieczna jest natychmiastowa reakcja w postaci oprysków. Producenci ziemniaków wystosowali apel do unijnych decydentów o zrewidowanie polityki w tej kwestii, podkreślając, że bezpieczeństwo żywnościowe Unii Europejskiej jest zagrożone” -  czytamy w komunikacie FBZPR.

projekt rozporządzenia, prawo, piorin, opłata, próbki, badanie, ziemniaki

Opłata za badanie ziemniaków obniżona o 90 proc. W jakich przypadkach?

Projekt rozporządzenia w sprawie obniżenia opłat pobieranych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za świadczenie usług w zakresie badań próbek bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia oraz pobierania próbek do tych...

Sprzeciw wobec umowy z Mercosur

Jak w nim dodano, kolejnym istotnym tematem była groźba niekontrolowanego napływu towarów rolnych z krajów Mercosur. Chodzi o planowane podpisanie umowy z nimi przez UE.

„Europejscy rolnicy jednoznacznie sprzeciwiają się konkurencji z produktami niespełniającymi kosztownych unijnych standardów produkcji. Zaapelowano do rządów państw członkowskich o zablokowanie tej umowy handlowej. Wyrażamy nadzieję, że polski rząd oraz minister rolnictwa Czesław Siekierski, aktywnie włączą się w działania chroniące interesy unijnych rolników” – wskazuje FBZPR.

Potencjał Polski na rynku ziemniaków

Podczas dyskusji zauważono, że Polska, mimo swojej znaczącej roli w produkcji ziemniaków jadalnych, ma niewielki udział w europejskim rynku skrobi ziemniaczanej. Większy mają natomiast kraje takie jak Dania czy Holandia, mimo mniejszych obszarów upraw. W tym aspekcie można upatrywać szansy na rozwój sektora w naszym kraju.

wiceminister rolnictwa, kołodziejczak, piorin, ziemniaki

MRiRW: ułatwiamy eksport ziemniaków

Wypracowanie praktycznych rozwiązań ułatwiających eksport ziemniaków z Polski było celem rozmów wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN)....

„Wiesław Grudzień podkreślił, że w 2024 roku wzrosła powierzchnia upraw ziemniaków w Polsce o 20 tys. hektarów, a plony przekroczyły 30 ton z hektara, co stanowi poprawę w porównaniu do roku ubiegłego. W innych krajach UE odnotowano jednak niższe plony z powodu ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak susze i obfite deszcze” - brzmi relacja z posiedzenia.

Skrobiowe zyskują na popularności

Ekspert FBZPR, który został wybrany na wiceprzewodniczącego grupy roboczej „Ziemniaki” Copa-Cogeca, zwracał też uwagę na rosnące zainteresowanie produkcją ziemniaków skrobiowych.

„Zakłady skrobiowe aktywnie poszukują kontraktacji, a ceny od dwóch lat systematycznie rosną. Ze względu na mniejsze wymagania dotyczące siły roboczej, wielu rolników wybiera ten segment jako atrakcyjną alternatywę. Wiesław Grudzień przewiduje utrzymanie się tego trendu w najbliższych latach” – zaznaczono w komunikacie.

Źródło: FBZPR

Poleć
Udostępnij