Spotkania z praktyką w RZD w Żelaznej
W Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym SGGW w Żelaznej koło Skierniewic 24 marca odbyły się zajęcia z przechowywania produktów rolnych, których celem jest praktyczne zapoznanie studentów Wydziału Rolnictwa i Biologii z problematyką przechowywania ziemniaków. Swoim wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie z przybyłymi dzielił się dyrektor RZD Edward Pawlik.
Obecnie na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie coraz większą uwagę poświęca się kontaktowi z szeroko rozumianą praktyką rolniczą. Dobrych przykładów nie trzeba daleko szukać, bo uczelnia ma dwa bardzo dobre rolnicze zakłady doświadczalne: Żelazną i Wilanów-Obory.
Rekordowe plony ziemniaków w RZD SGGW w Żelaznej
Rolniczy Zakład Doświadczalny w Żelaznej jest jednym z największych w kraju producentów ziemniaków przeznaczonych do przetwórstwa na chipsy. W 2016 roku wyprodukowano tam 15 tys. ton takich ziemniaków.
Produkcja ziemniaków na chipsy jest najtrudniejszym kierunkiem produkcji, bo wymagania jakościowe stawianie przed dostawcami surowca są bardzo wysokie. Wymagania te jest trudno spełnić nawet najlepszym producentom z wieloletnim doświadczeniem.
W Żelaznej ziemniaki przechowuje się w dwóch przechowalniach. Jedna jest już pusta, a z drugiej surowiec jest systematycznie dostarczany do przetwórstwa. Jak szacuje dyrektor Edward Pawlik, ostatnie ziemniaki opuszczą przechowalnię w czerwcu.
Mimo że od złożenia ziemniaków do przechowalni upłynęło prawie pół roku, to surowiec jest w bardzo dobrej kondycji. Decydujący wpływ na to ma wysoka jakość ziemniaków na początku składowania, stosowanie regulatorów wzrostu zapobiegających kiełkowaniu oraz olbrzymia troska o warunki przechowywania: temperaturę i wilgotność względną powietrza.
Poznaj Bojara i Stokrotkę
Temperatura utrzymywana jest w zakresie od 8 do 12 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza jest zbliżona do 100 proc.
Aby utrzymać takie parametry niezbędny jest stały monitoring warunków panujących w przechowalni oraz regularne wietrzenie, na co pozwala wydajny system wentylatorów. W razie potrzeby w kanały wentylacyjne wlewana jest woda, aby zwiększyć wilgotność powietrza i nie dopuścić do wysychania bulw.
Wszystkie te działania pozwalają ograniczyć do minimum straty zachodzące podczas przechowywania, a wynikające z oddychania. Są one znacznie mniejsze niż średnie dla całego kraju.
Rolniczy Zakład Doświadczalny w Żelaznej jest doskonale znany z organizowanego tam od wielu lat Dnia Ziemniaka. W tym roku impreza ta odbędzie się już po raz piętnasty i będzie miała miejsce 7 lipca.
To co wyróżnia Dzień Ziemniaka w RZD w Żelaznej od podobnych imprez, to fakt, że jest on organizowany przede wszystkim dla profesjonalnych producentów.
- Książka warta polecenia: Sygnały ziemniaka - kompendium praktycznej wiedzy z zakresu uprawy