Zajęcia w przechowalniach ziemniaka
W dniu 29 listopada 2024 r. studenci kierunku Rolnictwo (studia niestacjonarne I stopnia) na Wydziale Rolnictwa i Ekologii (WRiE) SGGW w Warszawie odwiedzili Rolniczy Zakład Doświadczalny SGGW w Żelaznej koło Skierniewic.
To już obowiązkowy element zajęć z przedmiotu Przechowywanie produktów rolnictwa. Ich celem jest praktyczne zapoznanie z problemami, jakie występują podczas przechowywania bulw ziemniaka. Przedstawił je mgr inż. Bartłomiej Rochalski z RZD SGGW w Żelaznej. Studenci zwiedzili dwie przechowalnie, w których przechowywane są bulwy ziemniaka z przeznaczeniem na chipsy. W 2024 r. ziemniak był uprawiany na 280 ha.
To najtrudniejszy kierunek produkcji ziemniaka. Obecnie RZD SGGW w Żelaznej współpracuje z dwoma czołowymi producentami chipsów. Bulwy, które nie spełnią wyśrubowanych wymagań odbiorców kierowane są do przerobu na skrobię. Znaczny element kosztów przechowywania stanowi zapobieganie kiełkowaniu bulw, na co składa się zakup preparatu oraz koszt usługi zamgławiania.
Miniony sezon był bardzo trudny dla produkcji ziemniaka z racji niedoboru opadów i wysokich temperatur. Opady, które wystąpiły często były bardzo krótkie i nawalne. Skutki niedoboru wody próbowano ograniczyć poprzez stosowanie własnych deszczowni.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz