Mszyce nie odpuszczają
Plantatorzy buraka cukrowego powinni staranie i systematycznie obserwować swoje plantacje nie tylko pąd katem pojawienia się pierwszych objawów chwościka buraka, ale także szkodników. Na Zamojszczyźnie na wielu plantacjach w dużym nasileniu występują mszyca burakowa. Dotyczy to także tych plantacji, na których szkodnik ten był już zwalczany.
Jak podają autorzy integrowanej ochrony buraka cukrowego (2018) mszyce preferują ciepłą i suchą pogodę. Wysokie temperatury (powyżej 30°C) oraz ulewne deszcze nie sprzyjają szkodnikowi. Chętnie zasiedla plantacje przenawożone azotem. Formy uskrzydlone przelatują na buraka, jeśli dzienna temperatura powietrza wynosi co najmniej 15°C, a intensywny rozwój populacji mszyc następuje w temperaturze 20-25°C.
Na chwościk buraka nie tylko fungicydy
Szczególnie narażone są plantacje w pobliżu gospodarzy zimowych – krzewów kaliny, trzmieliny, jaśminowca. Mszyce najliczniej żerują na liściach sercowych, które fałdują się i zwijają. Powierzchnia liści połyskuje i lepi się od produkowanej przez pluskwiaki spadzi. Przyklejają się do niej wylinki mszyc, niekiedy rozwijają się również grzyby sadzakowe. Szkodnik jest szczególnie groźny w latach suchych i upalnych. Przenosi wirusy wywołujące żółtaczkę buraka. Obecność chrząszczy i larw biedronek świadczy o obecności szkodnika.
Liczebność szkodników nalistnych określa się na podstawie obserwacji obecności agrofagów lub uszkodzeń przez nie wywoływanych na kilkunastu-kilkudziesięciu roślinach, w losowo wybranych miejscach plantacji, najlepiej po przekątnej pola. Liczba zlustrowanych roślin decyduje o wiarygodności i reprezentatywności uzyskanych wyników. Obserwacje plantacji są niezbędne w celu podjęcia decyzji o użyciu insektycydu.
Pomocą w podjęciu decyzji jest też próg ekonomicznej szkodliwości. To takie nasilenie agrofagów, przy którym wartość spodziewanej straty w plonie przewyższa łączne koszty zabiegu ochronnego. Należy pamiętać, że wartości progu szkodliwości nie można traktować jednoznacznie, ponieważ w zależności od fazy rozwoju rośliny uprawnej, warunków meteorologicznych, występowania innych szkodników lub wrogów naturalnych, może on ulec zmianie.
Pomóż burakom – zastosuj krzem
Za próg ekonomicznej szkodliwości w przypadku mszyc żerujących na buraku cukrowym przyjmuje się co najmniej 15 proc. zasiedlonych roślin lub 15 mszyc nieuskrzydlonych/roślinę, a w przypadku zapobiegania chorobom wirusowym należy zwalczać już pierwsze uskrzydlone mszyce.
Insektycydy zarejestrowane do zwalczania mszyc w buraku cukrowym można znaleźć na stronie MRiRW. Niestety, jest ich niewiele.
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin---zastosowanie
Bezwzględnie należy stosować je zgodnie z zaleceniami podanymi na etykiecie, a po zabiegu odnotować jego wykonanie w ewidencji stosowania środków ochrony roślin.
Na rynku pojawią się też pierwsze produkty odziaływujące fizycznie na mszyce.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz