Rozpoczęto zbiór rzepaku ozimego na Zamojszczyźnie
Jeszcze nigdy tak wcześnie, bo już ostatniego dnia czerwca, rozpoczęto zbiór rzepaku ozimego na niektórych polach na Zamojszczyźnie. I nie dotyczyło to plantacji porażonych przez choroby.
W jednym z gospodarstw, w którym prowadzone są od kilkunastu lat doświadczenia z aplikacją dolistną krzemu (Si) 30 czerwca 2024 r. zebrano odmianę średnio wczesną rzepaku. Przeciętny plon nasion o wilgotności 7,1 proc. wyniósł 38 dt z 1 ha. Zawartość tłuszczu to 42,7 proc. Jak na tegoroczny przebieg warunków pogodowych wiosną, gdy bardzo szybko zaczęło brakować roślinom wody, to można to uznać za dobry wynik. Na zbiór oczekuje późniejsza odmiana rzepaku ozimego, z której rolnik spodziewa się uzyskać jeszcze większy plon nasion.
Które odmiany rzepaku ozimego siać w 2024 roku?
Rolnik od 10 lat prowadzi prostą uprawę bezorkową. Rzepak ozimy uprawiany jest po pszenicy ozimej. Słoma pszenicy od kilkudziesięciu lat nie opuszcza polu, tylko na nim pozostaje. Natychmiast po zbiorze pszenicy pocięta i rozrzucona po polu jest mieszana z glebą agregatem ścierniskowym. Za główne zalety uprawy bezorkowej producent uznaje mniejsze zużycie paliwa, mniejszą pracochłonność, magazynowanie przez glebę większych ilości wody oraz większą nośność gleby na przedwiośniu, co ułatwia wykonanie nawożenie w pierwszym terminie. Wady to: większe problemy z zagospodarowaniem słomy, nasilone żerowanie ślimaków i wzrost zachwaszczenia niektórymi gatunkami chwastów.
W gospodarstwie przywiązuje się dużą wagę do nawożenia lekceważonymi przez część rolników fosforem i potasem. Dawki tych składników ustalane są na podstawie wyników badań zasobności gleby wykonywanymi regularnie w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie-Wesołej.
Nawozy fosforowe i potasowe rolnik stosuje w całości przed siewem, po czym miesza je z glebą agregatem uprawowym. W zeszłym roku zastosował superfosfat prosty w dawce 300 kg na 1 ha i Korn-Kali w dawce 300 kg na 1 ha. Wapnowanie wykonywane jest w razie potrzeby pod przedplon, czyli pszenicę ozimą.
Siew rzepaku ozimego jednej z odmian mieszańcowych wykonano siewnikiem z redlicami talerzowymi 23 sierpnia 2023 r. Odmiana została wybrana ze względu na deklarowaną przez hodowcę bardzo wysoką odporność na suchą zgniliznę kapustnych.
Plonowanie rzepaku ozimego w doświadczeniach PDO 2023
Ochrona chemiczna przed chorobami i szkodnikami prowadzona jest od samego początku wegetacji rzepaku ozimego zgodnie z zaleceniami.
Dokarmianie dolistne mikroelementami ze szczególnym uwzględnieniem boru (B) jest wykonywane dwukrotnie: jesienią oraz wiosną.
Dodatkowo producent rolny od kilku lat wykonuje aplikację dolistną nawozów zawierających krzem: jesienią oraz wiosną po ruszeniu wegetacji. Zabieg ten jest także standardem w produkcji pozostałych gatunków roślin w gospodarstwie: buraku cukrowym, pszenicy ozimej oraz kukurydzy na ziarno.
Pierwszym zabiegiem nawożenia wiosną było zastosowanie kizerytu w dawce 200 kg na 1 ha. Nawożenie wiosenne azotem w łącznej dawce 180 kg N/ha stosowane jest w dwóch terminach: najwcześniej jak tylko pozwalają warunki pogodowe i wymogi prawne oraz po 2-3 tygodniach. W tym roku był to początek i połowa marca. W obu terminach użyto saletry amonowej. W pierwszym terminie stosowane jest ok. 100 kg N na 1 ha, a pozostałe 80 kg N na 1 ha w drugim.
Rolnik nie używa sklejaczy do łuszczyn. Zabezpieczeniem od strat powodowanych przez grad jest ubezpieczenie.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz