Polska nadal popiera odnowienie dla glifosatu. W listopadzie ważne głosowanie
Resort rolnictwa odniósł się do wystąpienia Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 17 października w sprawie działań na rzecz odnowienia przez Komisję Europejską zatwierdzenia glifosatu jako substancji czynnej do stosowania w rolnictwie.
To opisywane przez nas wystąpienie było skierowane nie tylko do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale także do komisarza ds. rolnictwa UE Janusza Wojciechowskiego oraz sekretarza generalnego COPA-COGECA Pekki Pesonena. Samorząd rolniczy podkreślał w nim, że ze względu na zachowanie zarówno bezpieczeństwa żywnościowego Europy, jak i konkurencyjności gospodarstw europejskich, konieczne jest przedłużenie pozwolenia na stosowanie środków ochrony roślin zawierających glifosat.
Szerokie zastosowanie w uprawach
„Obecne zatwierdzenie wygasa 15 grudnia 2023 r., co oznacza, że rolnicy zostaną pozbawieni głównego narzędzia kontroli zachwaszczenia upraw. Aktualnie w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w Polsce znajduje się 95 środków ochrony roślin zawierających tę substancję czynną. Glifosat ma bardzo szerokie zastosowanie w uprawach rolnych, sadowniczych, warzywniczych, na łąkach, pastwiskach, również w produkcji roślin ozdobnych” - argumentowały izby.
Co dalej z glifosatem? KRIR: potrzebne szybkie działanie
W odpowiedzi resort rolnictwa podkreśla, że „Polska, biorąc pod uwagę wyniki oceny naukowej, jak również potrzeby rolników oraz mając na względzie zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska, poparła 13 października propozycję Komisji Europejskiej odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat do stosowania w środkach ochrony roślin”.
W listopadzie drugie głosowanie
Ponieważ jednak wówczas (na posiedzeniu SCOPAF - Komitetu Stałego ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz) projekt regulacji nie uzyskał kwalifikowanej większości głosów, w listopadzie 2023 r. odbędzie się posiedzenie Komitetu Odwoławczego, na którym odbędzie się drugie głosowanie w sprawie propozycji KE. Data spotkania nie została jeszcze ustalona.
„Polska podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie poparcia odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat” – zapewnia MRiRW.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz