Co dalej z glifosatem? KRIR: potrzebne szybkie działanie
O pilne działania na rzecz odnowienia przez KE zatwierdzenia glifosatu jako substancji czynnej do stosowania w rolnictwie - zaapelował Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych do ministra rolnictwa Roberta Telusa, komisarza ds. rolnictwa UE Janusza Wojciechowskiego oraz sekretarza generalnego COPA-COGECA Pekki Pesonena.
„Na posiedzeniu SCOPAF (Stały Komitet Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz – red.) 13 października 2023 r., podczas dyskusji na temat odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat, nie uzyskano większości kwalifikowanej i nie podjęto decyzji w tej sprawie. Zdaniem samorządu rolniczego, ze względu na zachowanie zarówno bezpieczeństwa żywnościowego Europy, jak i konkurencyjności gospodarstw europejskich, konieczne jest przedłużenie pozwolenia na stosowanie środków ochrony roślin zawierających glifosat” – podkreśla w swoim wystąpieniu KRIR.
Rolnicy jednym głosem: Nie ma podstaw, by nie przedłużyć zatwierdzenia glifosatu
I przypomina, że obecne pozwolenie wygasa 15 grudnia br., co oznacza, że rolnicy zostaną pozbawieni głównego narzędzia kontroli zachwaszczenia upraw.
„Aktualnie w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w Polsce znajduje się 95 środków ochrony roślin zawierających tę substancję czynną. Glifosat ma bardzo szerokie zastosowanie w uprawach rolnych, sadowniczych, warzywniczych, na łąkach, pastwiskach, również w produkcji roślin ozdobnych” – wymienia rolniczy samorząd.
Ponadto zwraca uwagę, iż w ocenie substancji czynnej jaką jest glifosat, zaprezentowanej 26 lipca 2023 r. przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności), nie było żadnych „krytycznych obszarów”. Stąd wniosek o poszanowanie pracy rolników i podjęcie wysiłków skierowanych ku odnowieniu zatwierdzenia glifosatu przed 15 grudnia, by farmerzy nadal mogli używać go na swoich areałach.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś