Wapnowanie bez pomysłu. Nie ma chętnych, aby wesprzeć rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2017,10:00 Aktualizacja: 17-08-2017,10:22
A A A

Ministerstwo rolnictwa, resort środowiska czy fundusze ochrony środowiska - żadna z tych instytucji nie pali się do dofinansowywania programu wapnowania zakwaszonych gleb na dużą skalę.

Ten bardzo pożyteczny zabieg agrotechniczny niestety sporo kosztuje, przez co część rolników musi z niego rezygnować i godzić się na degradację gleb i mniejsze plony.

Inaczej byłoby, gdyby istniał ogólnopolski system wsparcia ze strony państwa w tym zakresie.

wapno

Wapno na wagę złota

Wapno defekacyjne będące produktem ubocznym w produkcji cukru jest bardzo poszukiwane przez rolników. I dobrze, bo stan odczynu naszych gleb jest fatalny. Wapno defekacyjne zawiera minimum 30 proc. CaO w formie węglanowej (CaCO3). Poza...
Wapnowanie jest co prawda - o czym pisaliśmy - wpisane do różnych rządowych dokumentów planistycznych, ale póki co konkretów brak, podobnie jak i zagwarantowanych pieniędzy. A z odpowiedzi na wielokrotne wystąpienia organizacji rolniczych w sprawie dotacji na wapnowanie wynika, że sprawa utknęła na dobre gdzieś pomiędzy resortami rolnictwa i środowiska.

W jednej z tegorocznych korespondencji ten drugi zaznacza, iż wskazywane jako potencjalne źródło finansowania wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej mu nie podlegają. Działają samodzielnie, w formie samorządowych osób prawnych.

Zaznacza ponadto, że zgodnie z jedną z podstawowych zasad ochrony środowiska, tzn. zanieczyszczający płaci, "podmioty odpowiedzialne za pogorszenie jakości środowiska powinny być obciążone kosztami niezbędnymi do kompensacji negatywnego wpływu swej działalności".

wapnowanie gleby, usługi agrochemiczne, badanie zasobności gleb, odczyn gleb, ministerstwo środowiska

100 milionów na wapnowanie? Resort chce pomóc rolnikom

Resort rolnictwa chce zabezpieczenia w budżecie państwa 100 milionów złotych na uruchomienie od przyszłego roku "Programu wapnowania gleb". Co jednak z tego wyniknie, okaże się za kilka miesięcy. Jak bardzo potrzebne są polskim...
Zatem "dofinansowanie wapnowania ze środków publicznych, w sytuacji, gdy jest to efektem praktyki rolniczej, prowadziłoby do zmniejszenia kosztów prowadzenia tej działalności i tym samym mogłoby naruszyć zasady udzielania pomocy publicznej".

Za warte rozważenia szef resortu środowiska uznał wypracowanie z ministerstwem rolnictwa (przy udziale organizacji rolniczych oraz instytucji ochrony środowiska) jednolitych kryteriów, za pomocą których możliwe będzie dokonanie jednoznacznej oceny, czy wapnowanie gleb w danym przypadku jest zabiegiem agrotechnicznym, czy też służącym ochronie środowiska (w ty drugim przypadku można by mówić o dofinansowaniu).

Ostatnio rolniczy samorząd ponowił prośbę, by wojewódzkie fundusze zajęły się współfinansowaniem wapnowania. Wiceminister środowiska Mariusz Gajda w odpowiedzi wyjaśnił, iż decyzje o wsparciu takich konkretnych działań leżą w gestii władz poszczególnych funduszy.

wapno, ściernisko

Zainwestuj w wapnowanie

Wapnowanie jest jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji dla rolnika. Niestety, nie wszyscy rolnicy chcą z niej skorzystać. Wapno powinno się rozsiewać na ściernisko. Dzięki temu można je później dobrze wymieszać z glebą. Aby jednak...
"W sytuacji, gdy uznają, że wapnowanie gleb może przyczynić się do polepszania jakości środowiska, a ponadto udowodnione zostaną środowiskowe przesłanki wykonania takiego zabiegu, Ministerstwo Środowiska nie identyfikuje zasadniczych przeszkód dla wsparcia tego typu przedsięwzięć" - napisał wiceminister.

I zasugerował, by w pierwszej kolejności zwracać się bezpośrednio do władz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska o włączenie wapnowania do katalogu wspieranych inicjatyw.

Ale czy to coś da? Tak się składa, iż całkiem niedawno uczyniła to Pomorska Izba Rolnicza. Jednak WFOŚiGW w Gdańsku odpisał, że przyjęte tam "zasady udzielania dofinansowań" nie przewidują dotacji na wapnowanie. "Ponadto koszty realizacji takiego programu znacznie przewyższają możliwości finansowe Funduszu" - można przeczytać w odpowiedzi.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij