Nowy nawóz od Grupy Azoty. Połączenie azotu z siarką i wapniem
Rozszerzamy portfolio produktowe o granulowany nawóz azotowy z siarką i wapniem pod nazwą eNpluS - poinformowała Grupa Azoty. Jak dodała, to kontynuacja rozwoju oferty produktowej, zgodnie z oczekiwaniami rynku.
Grupa Azoty podkreśla w poniedziałkowym (9 grudnia) komunikacie, że eNpluS, którego produkcja będzie odbywać się w Puławach i Kędzierzynie-Koźlu, to kolejny nawóz wprowadzony do oferty na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Wcześniej w portfolio pojawiły się nawozy megAN (saletrzano-amonowy o dużej granuli) i RSM OPTIMA (roztwór saletrzano-mocznikowy o jasnoniebieskim kolorze ułatwiającym identyfikację pochodzenia produktu).
Nawożenie w liczbach. Wychodzi ponad 120 kg nawozów mineralnych na hektar
„Konsekwentnie dostosowujemy portfolio produktowe do wymagań naszych klientów. Zarówno megAN, jak i RSM OPTIMA, które w ostatnich miesiącach wprowadziliśmy do sprzedaży, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem producentów rolnych, ponieważ odpowiadają na konkretne oczekiwania, co przekłada się na jakość plonów. Rozwiązanie, które zastosowaliśmy w eNpluS, czyli połączenie nawozu azotowego z siarką i wapniem w jednej granuli, zapewnia roślinom lepsze wchłanianie składników odżywczych i ich wykorzystanie przy budowaniu plonu” – zapewnia, cytowany w komunikacie, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. i jednocześnie prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy Hubert Kamola.
Koncern wyjaśnia, że eNpluS, który będzie dostępny w opakowaniach 500 i 50 kg, jest nawozem azotowym, posiadającym w swoim składzie 24 proc. azotu w dwóch formach – szybko działającej azotanowej i wolno uwalniającej się amonowej. Siarka pomaga w ograniczeniu strat azotu, a wapń wspiera regulację odczynu pH gleby, wpływając na budowę ścian i błon komórkowych oraz transport składników odżywczych. Oba pierwiastki wspomagają znacząco skuteczność i wydajność azotu.
Izby: w sprawie stosowania nawozów trzeba zaufać doświadczeniu rolników
„Nie bez znaczenia jest zastosowanie siarczanu wapnia pochodzącego z anhydrytu, który jest około 200 razy lepiej rozpuszczalny w wodzie od wapna nawozowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu rośliny mają łatwy dostęp do trudno przemieszczającego się pierwiastka, jakim jest wapń. Dodatkowo obecność wapnia sprawia, że eNpluS jest jednym z najmniej zakwaszających glebę nawozów azotowych z siarką” – czytamy w informacji Grupy Azoty.
Jak w niej dodano, obecność w nowym nawozie siarki i wapnia wpłynie na uzyskanie plonu o bardzo dobrych parametrach. A przykładem może być pszenica, w której zastosowanie eNpluS w pierwszej i trzeciej dawce znacząco poprawi parametry jakościowe ziarna.
„Wachlarz zastosowania eNpluS jest bardzo szeroki i obejmuje nawożenie przedsiewne i pogłówne. Wykorzystany może być do wiosennego nawożenia zbóż ozimych i jarych, a także rzepaku ozimego, roślin okopowych, bobowatych, pastewnych, użytków zielonych, jak również upraw warzyw i owoców” – wylicza nawozowy gigant.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz