100 milionów na wapnowanie? Resort chce pomóc rolnikom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2017,12:10 Aktualizacja: 01-06-2017,12:50
A A A

Resort rolnictwa chce zabezpieczenia w budżecie państwa 100 milionów złotych na uruchomienie od przyszłego roku "Programu wapnowania gleb". Co jednak z tego wyniknie, okaże się za kilka miesięcy.

Jak bardzo potrzebne są polskim glebom zabiegi wapnowania nikogo z branży nie trzeba przekonywać. Problem w tym, że to sporo kosztuje, więc rolnicy od dawna domagają się wsparcia ze strony państwa.

wapnowanie gleby, usługi agrochemiczne, badanie zasobności gleb, odczyn gleb, ministerstwo środowiska

Rolnicy nie doczekają się szybko finansowania wapnowania

Jan Szyszko, minister środowiska przekonuje, że dofinansowanie wapnowania ze środków publicznych, gdy jest efektem praktyki rolniczej, prowadziłoby do zmniejszenia kosztów prowadzenia tej działalności i tym samym mogłoby naruszyć...

W marcu na forum Sejmiku Województwa Lubuskiego odbyła się debata na temat aktualnej sytuacji w rolnictwie. Podczas spotkania wypracowano szereg postulatów przekazanych następnie do ministerstwa rolnictwa. Jednym z nich było "stworzenie programu umożliwiającego przyznawanie dotacji do wapnowania gleb o odczynie kwaśnym i bardzo kwaśnym".

Krzysztof Jurgiel przyznał w odpowiedzi, że zakwaszenie rodzimych gleb to jeden z ważniejszych elementów ich chemicznej degradacji. Przez wiele lat wapnowanie było dotowane przez resort, a skończyło się wraz z wejściem Polski do UE w 2004 r., kiedy uznano to za niezgodne z unijnymi wytycznymi.

W latach 2004-2008 część wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowała programy wsparcia dla zabiegów wapnowania, ale zostało to zahamowane po opinii resortu środowiska, który nie widział podstaw do finansowania owych zabiegów.

Uznano bowiem, że wapnowanie nie służy uzyskaniu pozytywnego efektu środowiskowego, tylko jest to zabieg agrotechniczny mający podnieść produktywność gleby. Ministerstwa wymieniały przez lata korespondencję i ostatnio wreszcie nastąpił mały przełom.

zakwaszone gleby, nawożenie, wapnowanie, ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych, gleba

Gospodarowanie bez wapna nie ma sensu

Tak uważa Dolnośląska Izba Rolnicza. To kolejny wojewódzki samorząd rolniczy, który - tu akurat w konsekwencji wniosku rolników z powiatu oławskiego - zwrócił się do ministra o uruchomienie dofinansowania odkwaszania...

"Resort środowiska złagodził dotychczasowe negatywne stanowisko odnośnie dofinansowania kosztów wapnowania gleb i zaproponował wypracowanie jednolitych kryteriów, za pomocą których możliwe będzie dokonanie jednoznacznej oceny, czy wapnowanie gleb w danym przypadku jest zabiegiem agrotechnicznym, czy służącym ochronie środowiska. W ministerstwie rolnictwa rozpoczęto prace nad opracowaniem takich kryteriów" - napisał minister Jurgiel.

Co jednak najważniejsze, niezależnie od tego, resort rolnictwa już w styczniu zgłosił do prognozy wydatków budżetowych na lata 2017-2020 zapotrzebowanie na środki w wysokości 100 mln zł na wdrożenie od 2018 r. "Programu wapnowania gleb". Bazowałby on na założeniach programu opracowanego w 2012 r., zaś pomoc miałaby mieć charakter de minimis.

Czy te pieniądze ostatecznie znajdą się w państwowej kasie okaże się prawdopodobnie za kilka miesięcy.
 

Poleć
Udostępnij