Wiosenne nawożenie – ministerstwo przypomina zasady i możliwości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-01-2025,9:00 Aktualizacja: 23-01-2025,9:42
A A A

Obowiązujący od 2023 r. program azotanowy daje możliwość elastycznego stosowania nawozów zawierających w składzie azot w okresie od pierwszego do ostatniego dnia lutego, jeżeli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe – wskazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Przypominając w komunikacie o zasadach wiosennego nawożenia nawozami zawierającymi azot (zawartych w tzw. programie azotanowym), resort podkreśla, że termin stosowania tych środków jest ważnym czynnikiem decydującym zarówno o wysokiej efektywności wykorzystania składników nawozowych przez rośliny, jak i o ograniczaniu nadmiaru składników odżywczych w środowisku, w tym w wodach.

program azotanowy 2025, program azotanowy, opłaty, stawki

Program azotanowy – takie kary grożą za nieprawidłowości w 2025 r.

Złamanie przepisów wynikających z tzw. Programu azotanowego w 2025 r. może się okazać dla rolnika bardzo kosztowne. Stawki maksymalnych kar są wyższe od obowiązujących w roku ubiegłym. Żeby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć do...

Możliwość elastycznego stosowania nawozów na wiosnę

Jeśli chodzi o wiosenne nawożenie, obowiązujący od 2023 r. program azotanowy daje możliwość elastycznego stosowania nawozów zawierających w składzie azot w okresie od pierwszego do ostatniego dnia lutego, jeżeli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe, tj.:

  • Przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3°C – dotyczy możliwości nawożenia roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych.
  • Przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 5°C – dotyczy możliwości nawożenia pozostałych upraw.

Gdzie szukać informacji o warunkach pogodowych?

Jak podkreśla MRiRW, rolnik nie musi sam sprawdzać ww. warunków pogodowych. Informacje te w lutym 2025 r. publikować będzie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: https://agrometeo.imgw.pl/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia.

„Na tej stronie codziennie, od 1. do ostatniego dnia lutego, są publikowane wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C. Jeśli gospodarstwo jest położone na terenie 2 lub więcej powiatów, wówczas terminem rozpoczęcia nawożenia jest termin określony dla tego z powiatów, w którym znajduje się większa procentowo część gospodarstwa” – zaznacza resort rolnictwa.

Wiosenne nawożenie a prognoza pogody na luty 2025 r.

I zapewnia, że na bieżąco analizuje prognozy wydawane przez IMGW-PIB.

uprawa, nawożenie, stosowanie nawozów, nawozy mineralne

Nawożenie w liczbach. Wychodzi ponad 120 kg nawozów mineralnych na hektar

Zużycie nawozów mineralnych (NPK), zawierających azot, fosfor i potas w przeliczeniu na czysty składnik, w roku gospodarczym 2022/2023 wyniosło ok. 1,8 mln ton i zmniejszyło się w stosunku do roku gospodarczego 2019/2020 o ok. 0,16 mln ton...

„Zgodnie z eksperymentalną prognozą długoterminową temperatury i opadu na luty 2025 r., w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych, prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 (https://imgw.pl/imgw-pib-eksperymentalna-prognoza-dlugoterminowa-temperatury-i-opadu-na-luty-2025-r-maj-2025-r/)” – wskazuje ministerstwo.

Zakaz stosowania nawozów na glebach zamarzniętych

Jednocześnie przypomina, że niezależnie od panujących warunków pogodowych, zabronione jest stosowanie nawozów na glebach zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem, zamarzniętych.

„Za glebę zamarzniętą nie uznaje się taką, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia” – precyzuje MRiRW.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij