Przechowywanie obornika i gnojowicy obostrzone wymogami. Wkrótce szansa na dofinansowanie
Płyty obornikowe, zbiorniki czy urządzenia do przechowywania nawozów naturalnych – na tego typu inwestycje będzie można uzyskać dofinansowanie w ramach naboru wniosków, który ma się odbyć wczesną jesienią.
Jak wiadomo, hodowcy zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP mają obowiązek dostosowania powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w programie azotanowym do 31 grudnia 2024 r. (to dodatkowy czas dla takich gospodarzy).
Nabór w wrześniu/październiku
„Ze względu na zbliżający się termin (…), na 2023 r. zaplanowano uruchomienie dwóch naborów wniosków o przyznanie pomocy. Pierwszy został przeprowadzony w terminie 3 marca 2023 r. - 3 kwietnia 2023 r., kolejny jest zaplanowany na wrzesień/październik 2023 r. (chodzi o "Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" PROW 2014-2020 – red.)” – informuje w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa.
Resort deklaruje: więcej czasu na plan nawozowy i złagodzenie kar dla rolników
Jak dodaje, wsparcie dla producentów rolnych na inwestycje związane z przechowywaniem nawozów naturalnych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewidziało również w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR). Ten zakres wsparcia został ujęty w interwencji: „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu”, w ramach której będzie można uzyskać dofinansowanie na wyposażenie gospodarstw w płyty, zbiorniki lub urządzenia do przechowywania nawozów naturalnych.
Rozwój małych gospodarstw
„Jednakże należy podkreślić, że ze wsparcia w ramach PS WPR, co do zasady, są wyłączone inwestycje mające na celu dostosowanie do norm lub wymogów unijnych, dlatego z dofinansowania na wyposażenie gospodarstw w płyty lub zbiorniki do przechowywania nawozów naturalnych będą mogły skorzystać podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP w terminie do dnia 31 grudnia 2024 r.” – wskazuje Kołakowski.
Jednocześnie zwraca uwagę, iż w ramach interwencji: „Rozwój małych gospodarstw” - „Premie dla młodych rolników” oraz „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacje)” w ramach PS WPR - które nie są bezpośrednio ukierunkowane na inwestycje środowiskowo-klimatyczne - budowa płyt obornikowych i zbiorników na przechowywanie płynnych nawozów naturalnych będzie mogła być finansowana pod warunkiem, że będzie stanowić część większej operacji.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś