Resort deklaruje: więcej czasu na plan nawozowy i złagodzenie kar dla rolników
Wydłużenie okresu na opracowanie przez rolnika planu nawozowego oraz złagodzenie kar w przypadku, gdy ten plan nie obejmuje całości powierzchni gruntów będących w posiadaniu danego gospodarstwa – takie są propozycje resortu rolnictwa.
W połowie lipca Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się resortu rolnictwa w sprawie potrzeby pilnej zmiany terminów sporządzania planów nawozowych w praktyce „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia” w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe”. Wystąpienie to było pokłosiem trudności rolników związanych z opóźnieniami w analizie próbek glebowych, co uniemożliwiało złożenie oświadczenia o posiadaniu planów zgodnie z wyznaczonym terminem.
Uproszczenia w ekoschematach? Resort odpowiedział na propozycje
Rolnicy nie mogą dotrzymać warunków
„Zgodnie z wymogami praktyki, rolnicy są zobowiązani do posiadania planu nawozowego opracowanego w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności lub do 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku składania wniosku. Jednak ze względu na obecne opóźnienia w analizie próbek glebowych, wielu rolników nie będzie w stanie dotrzymać tego terminu” - przekonywała KRIR.
Jednocześnie podkreśliła, że terminowe sporządzenie planów nawozowych ma kluczowe znaczenie dla skutecznego wdrażania ekoschematu „Rolnictwo węglowe”.
Rolniczy samorząd wnioskował o wydłużenie terminu sporządzania planu nawozowego do 15 października.
Będzie wydłużenie terminu na plan nawozowy
W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) podkreśla, że obecnie procedowana jest zmiana przepisów rozporządzenia ws. ekoschematów (projekt jest dostępny tutaj). Zaproponowano wprowadzenie przepisów epizodycznych na rok 2023, które mają na celu ułatwienie dostępu do ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” w ramach praktyki „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia w pierwszym roku wdrażania”.
„Proponowana zmiana polega na wydłużeniu terminu, do którego powinien być opracowany przez rolnika plan nawozowy - z terminu 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności na 30 września 2023 roku. Jednocześnie proponuje się zmianę polegającą na złagodzeniu kar nakładanych na rolnika w przypadku, gdy plan nawozowy nie obejmuje całości powierzchni gruntów ornych i trwałych użytków zielonych będących w posiadaniu rolnika. W związku z brakiem uwag KRiR do przedmiotowego projektu w powyższym zakresie należy uznać, że proponowane zmiany wychodzą naprzeciw zgłaszanym wnioskom i uwagom w zakresie wydłużenia terminu na opracowanie planu nawozowego” – wskazuje Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich MRIRW.
Inspektorzy kontrolują nawozy. Są uprawnieni do wstępu na grunty
Wystarczą badania w laboratoriach ODR-ów
Ponadto, odnosząc się do wskazanej w piśmie rolniczego samorządu kwestii opóźnień stacji chemiczno-rolniczych w wykonywaniu analiz próbek glebowych, zwraca ona uwagę, że zgodnie z par. 7 ust. 4 rozporządzenia ws. ekoschematów, nie jest wymagane, aby laboratorium, w którym wykonywana jest analiza gleby, posiadało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie badań agrochemicznych gleb.
„Oznacza to, że analizy gleby wykonane w laboratoriach okręgowej stacji chemiczno-rolniczej lub innych laboratoriach wykonujących badania agrochemiczne gleb, również w tych, które nie posiadają akredytacji PCA w zakresie badań agrochemicznych gleb, są uznawane za spełniające warunki praktyki ‘Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia’. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie np. z laboratoriów ośrodków doradztwa rolniczego, które nie posiadają akredytacji PCA, ale są wyposażone i przygotowane do wykonywania analiz gleby na poziomie gwarantującym wiarygodność uzyskanych wyników w odniesieniu do wymagań praktyki” – zaznacza przedstawicielka resortu rolnictwa.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz