Nawożenie po terminie? Minister zwrócił się do ministra
Uregulowanie zasad stosowania nawozów naturalnych w nadzwyczajnych warunkach pogodowych - to przedmiot wystąpienia ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela do ministra środowiska Jana Szyszki.
Po licznych sygnałach od rolników, którzy z uwagi na obfite opady deszczu, nie mogli w ostatnich tygodniach wjechać na pola, by nawieźć je obornikiem czy gnojówką (a zgodnie z przepisami mieli na to czas tylko do końca listopada), Krajowa Rada Izb Rolniczych - o czym pisaliśmy - wystąpiła do resortu rolnictwa.
Hodowcy interweniują u ministra. Chodzi o przechowywanie gnojowicy
W nadesłanej odpowiedzi poinformowano, że w resorcie środowiska trwają intensywne prace nad przyjęciem programu azotanowego.
Zawierać on będzie m.in. ograniczenie rolniczego wykorzystania nawozów, w tym płynnych (gnojówki i gnojowicy), na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub pokrytych śniegiem oraz będzie wskazywał okresy, w których dozwolone jest rolnicze wykorzystanie nawozów.
Biorąc to pod uwagę oraz wspomniane sygnały od rolników, minister Jurgiel osobiście zwrócił się do szefa resortu środowiska z prośbą o rozważenie, czy w projektowanych przepisach możliwe jest uregulowanie zasad stosowania nawozów w nadzwyczajnych warunkach pogodowych.
Energia z obornika i gnojówki. Pierwsza taka instalacja na Podkarpaciu
Ponadto resort rolnictwa wskazał w swojej odpowiedzi jeden ze sposobów na zagospodarowanie nadwyżki nawozów naturalnych - skierowanie ich do biogazowni.
Jak poinformował, rejestrem wytwórców biogazu rolniczego obecnie w Polsce jest objętych 86 podmiotów.
Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz