Nawożenie po terminie? Minister zwrócił się do ministra

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-12-2017,14:55 Aktualizacja: 29-12-2017,15:09
A A A

Uregulowanie zasad stosowania nawozów naturalnych w nadzwyczajnych warunkach pogodowych - to przedmiot wystąpienia ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela do ministra środowiska Jana Szyszki.

Po licznych sygnałach od rolników, którzy z uwagi na obfite opady deszczu, nie mogli w ostatnich tygodniach wjechać na pola, by nawieźć je obornikiem czy gnojówką (a zgodnie z przepisami mieli na to czas tylko do końca listopada), Krajowa Rada Izb Rolniczych - o czym pisaliśmy - wystąpiła do resortu rolnictwa.

trzoda chlewna, gnojowica, zbiorniki, nawozy płynne

Hodowcy interweniują u ministra. Chodzi o przechowywanie gnojowicy

Hodowcy i producenci trzody chlewnej zgodnie z obowiązującym prawem mają obowiązek przechowywania gnojowicy przez okres czterech miesięcy. Jednak projekt "Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł...
Postulowała, by tak zmienić przepisy, żeby wykonanie zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem było możliwe do końca bieżącego roku.

W nadesłanej odpowiedzi poinformowano, że w resorcie środowiska trwają intensywne prace nad przyjęciem programu azotanowego.

Zawierać on będzie m.in. ograniczenie rolniczego wykorzystania nawozów, w tym płynnych (gnojówki i gnojowicy), na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub pokrytych śniegiem oraz będzie wskazywał okresy, w których dozwolone jest rolnicze wykorzystanie nawozów.

Biorąc to pod uwagę oraz wspomniane sygnały od rolników, minister Jurgiel osobiście zwrócił się do szefa resortu środowiska z prośbą o rozważenie, czy w projektowanych przepisach możliwe jest uregulowanie zasad stosowania nawozów w nadzwyczajnych warunkach pogodowych.

Energia z obornika i gnojówki. Pierwsza taka instalacja na Podkarpaciu

Energię elektryczną z obornika, gnojówki, kiszonki kukurydzy oraz wysłodków buraczanych produkuje biogazownia uruchomiona w gospodarstwie rolnym Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka.   Inwestycja...
I zaproponował, aby wprowadzić regulacje umożliwiające późniejsze niż w określonych terminach stosowanie nawozów.

Ponadto resort rolnictwa wskazał w swojej odpowiedzi jeden ze sposobów na zagospodarowanie nadwyżki nawozów naturalnych - skierowanie ich do biogazowni.

Jak poinformował, rejestrem wytwórców biogazu rolniczego obecnie w Polsce jest objętych 86 podmiotów.

Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij