Hodowcy interweniują u ministra. Chodzi o przechowywanie gnojowicy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-08-2017,17:30 Aktualizacja: 01-08-2017,17:31
A A A

Hodowcy i producenci trzody chlewnej zgodnie z obowiązującym prawem mają obowiązek przechowywania gnojowicy przez okres czterech miesięcy. Jednak projekt "Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych" zakłada przedłużenie tego czasu do sześciu miesięcy.

Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej apeluje więc do ministra środowiska Jana Szyszko o zmianę tego przepisu. Pismo w tej sprawie można znaleźć tutaj.

"W związku z tym rolnicy przystosowali wymiary swoich zbiorników na okres 4 miesięcznego przechowywania płynnego nawozu naturalnego. Powiększenie pojemności zbiornika o 50 proc. wymaga zaangażowania dodatkowych środków pieniężnych (których rolnicy nie posiadają) oraz uzyskania pozwolenia na budowę" - czytam w stanowisku związku.

asf, wirus asf, martwe świnie, padlina

Wirus ASF może być roznoszony wraz z padliną

Ogniska afrykańskiego pomoru świń wybuchają regularnie co kilka dni. Pojawiają się one nawet w tych rejonach kraju w których wcześniej nie notowano przypadków tej choroby u dzików. Wirus ASF, który trafił do tych...

Hodowcy już teraz mają ogromne problemy z rozpoczęciem nowych inwestycji. Zrzucenie na nich kolejnego obowiązku może dla wielu okazać się przeszkodą nie do pokonania.

Rolnicy, zdaniem związku, będą zmuszeni zmniejszać pogłowie świń po to, aby ich zbiorniki spełniały nowe przepisy. To wiąże się z nieefektywnym wykorzystywaniem chlewni.

"Ponadto wprowadzenie obszarów szczególnie narażonych na zanieczyszczenia związkami azotu pochodzenia rolniczego (OSN) na terenie całego kraju wiąże się z nałożeniem na wszystkie towarowe gospodarstwa nowych obowiązków i ograniczeń w zakresie terminów stosowania nawozów" - podkreśla w piśmie KZP-PTCH.

Przedstawiciele związku chcą, aby ustawodawca zachował dotychczasowe obowiązujące terminy dotyczące stosowania nawozów naturalnych na gruntach ornych. W ich opinii nawożenie do 15 listopada na terenach, które wcześniej były nawożone do 30 listopada, będzie bezpieczne.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA