Jesienne stosowanie nawozów tylko w sytuacjach nadzwyczajnych
W związku z wątpliwościami dotyczącymi terminów stosowania nawozów naturalnych, zgodnie z programem azotanowym zwracamy uwagę, że możliwe jest jesienne stosowanie nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, tj. wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Co robić gdy nawozy drożeją? Cz. 4
Taka sytuacja wystąpiła jesienią ubiegłego roku, kiedy na skutek częstych i obfitych opadów deszczu oraz nadmiernego uwilgotnienia gleby nie dokonano w terminie zbiorów (głównie kukurydzy, buraków cukrowych i ziemniaków), a tym samym nie przeprowadzono jesiennego nawożenia.
Niekorzystne warunki pogodowe odnoszą się również do występowania suszy rolniczej oraz innych zdarzeń pogodowych (np. deszcz nawalny) i najczęściej występują lokalnie.
Warto przeczytać: Domagają się zgody na dłuższe stosowanie nawozów naturalnych
W tej sytuacji, producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia, jednak nie później niż do końca listopada - podkreśla resort rolnictwa.
Co robić gdy nawozy drożeją? Cz. 3
Natomiast podczas lat o zwyczajowo panujących warunkach pogodowych jesienią należy dotrzymać terminów określonych w programie azotanowym.
Warto przypomnieć, że program "azotanowy" zasadniczo skrócił czas jesiennego stosowania nawozów. Jeśli chodzi o obornik, można go stosować najpóźniej do 31 października, a jedynie na uprawach trwałych, wieloletnich i TUZ - do 30 listopada.
W przypadku gnojowicy (i innych naturalnych nawozów płynnych) jej stosowanie na gruntach ornych musi być zakończone do 15, 20 lub 25 października (zależy od regionu kraju), zaś na uprawach wieloletnich, trwałych oraz TUZ - do 31 października.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś