Co robić gdy nawozy drożeją? Cz. 4
Aby nawożenie było efektywne istotne jest nie tylko uregulowanie odczynu gleby i właściwe ustalenie dawek nawozów, ale także poprawne ich zastosowanie. W praktyce bywa z tym różnie.
Termin stosowania nawozów
W internecie dość często można spotkać się z pytaniami młodych rolników dotyczącymi terminu stosowania nawozów i nie chodzi wcale o nawozy azotowe. Są to pytania typu: czy nawozy przedsiewne lepiej zastosować przed czy po orce siewnej? Warto przypomnieć, że u roślin organem wyspecjalizowanym do pobierania składników pokarmowych jest korzeń. Aby składniki pokarmowe mogły być skutecznie pobierane muszą być umieszczone w jego pobliżu.
Dlatego nawozy przedsiewne powinny być umieszczone głęboko w glebie, co stymuluje wzrost systemu korzeniowego. Silny system korzeniowy pozwala na sprawne pobieranie składników pokarmowych i wody z głębszych warstw gleby, co zmniejsza podatność roślin na suszę. Umieszczanie nawozów w powierzchniowej warstwie gleby w żadnej mierze temu nie służy.
Co robić gdy nawozy drożeją? Cz. 3
Staranność stosowania
Niekiedy na plantacjach można zaobserwować efekty nierównomiernego rozsiewu nawozów azotowych. Przyczyny to niesprawny sprzęt i/lub niefrasobliwość rolnika. Podobnie ma się rzecz z dokarmianiem dolistnym. Jakość pracy może poprawić stosowanie nawigacji, bo sprzęt do stosowania w rolnictwie precyzyjnym jest drogi i jego stosowanie może być opłacalne dopiero przy większych powierzchniach.
Również zastąpienie nawożenia azotem w nawozach stałych roztworem saletrzano-mocznikowym może przynieść dobre efekty pod warunkiem stosowania go zgodnie z zaleceniami. Wciąż można się bowiem spotkać w praktyce z wykorzystywaniem rsm do dokarmiania dolistnego, choć w żadnej mierze nie jest to nawóz dolistny, bo ma właściwości parzące. Zastosowanie rsm w gospodarstwie wymaga jednak dysponowania specjalistycznymi zbiornikami oraz wyposażeniem opryskiwaczy (węże rozlewowe lub końcówki do oprysku grubokroplistego).
Co robić gdy nawozy drożeją? Cz. 2
Dokarmianie dolistne
Niekiedy można spotkać się z określeniem "nawożenie dolistne". Jest ono błędne, bo przez części nadziemne roślin, głównie liście, można jedynie dostarczyć niewielkie ilości potrzebnych makroelementów, wyjątkiem jest dokarmianie dolistne azotem zawartym w moczniku. W pewnych sytuacjach te nawet niewielkie dawki makroelementów są dla roślin bardzo korzystne. Co innego z mikroelementami, które potrzebne są roślinom w bardzo niewielkich ilościach, a ich stosowanie doglebowe jest mało efektywne.
Krzem - wspomaga wzrost i rozwój roślin
W ostatnich kilku latach do polskiego rolnictwa dynamicznie wchodzi nowy zabieg - stosowanie dolistne krzemu (Si), co mnie niezmiernie cieszy. Spotkałem już wielu rolników, którzy je wykonują i są zadowoleni. Pierwiastek ten ogranicza wpływ niekorzystnych warunków środowiskowych, chorób i szkodników. Dzięki temu poprawie ulega efektywność nawożenia, szczególnie w warunkach odbiegających od optymalnych. Ceny produktów zawierających krzem przeznaczonych do stosowania dolistnego są dość zróżnicowane, ale należy stwierdzić, że nie jest to raczej zabieg kosztowny, a przynoszący znaczne korzyści dla rolnika.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś