Warto wysiewać wysokiej jakości nasiona. Są bardziej odporne na suszę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-10-2018,8:10 Aktualizacja: 29-10-2018,8:20
A A A

Państwowe spółki hodowlane oferują rolnikom najwyższej jakości materiał siewny dostosowany do polskich warunków klimatycznych i glebowych. Takie nasiona warto wysiewać choćby dlatego, że są bardziej odporne na suszę - przekonuje Piotr Serafin, dyrektor generalny KOWR.

- Od tego, jakie nasiona wysieje rolnik, zależy jego przyszły plon. Dlatego rolnikom powinno zależeć, by był on wysokiej jakości, a taki właśnie oferują spółki hodowlane nadzorowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - podkreślił ekspert.

materiał siewny, siew, reklamacja materiału siewnego, piorin

PIORiN podpowiada, jak reklamować kiepski materiał siewny

Wybór materiału siewnego, jako środka produkcji, ma kluczowy wpływ na opłacalność założonej uprawy, wielkość i jakość uzyskanego plonu, koszty zabiegów ochrony roślin oraz możliwość pozyskania określonych dopłat - podkreśla Państwowa...

- Zastosowanie nawet najlepszej technologii uprawy, z wykorzystaniem najlepszego sprzętu, najlepszych nawozów i środków ochrony roślin nie przyniesie wymiernych efektów produkcyjnych, jeżeli wykorzystamy do siewu materiał złej jakości lub po prostu nie dostosowany do jakości gleb i warunków pogodowych. W Polsce często występują na przykład przymrozki i susza, dlatego polskie odmiany powinny być odporne zarówno na wymarznięcia jak i na niedobór wody - tłumaczył Serafin.

Państwowe spółki hodowli roślin odgrywają dominującą rolę w hodowli roślin w Polsce, ich własnością jest niemal połowa odmian roślin rolniczych i 60 proc. odmian roślin warzywnych, pochodzących z krajowej hodowli wpisanych do Rejestru Odmian.

- W sumie własnością spółek jest obecnie 319 odmian roślin rolniczych i 365 odmian roślin warzywnych. W 2017 roku zarejestrowano 20 nowych odmian roślin rolniczych i 9 odmian roślin warzywnych - wyliczał Grzegorz Pięta, zastępca dyrektora generalnego Pionu Nadzoru nad Spółkami KOWR.

dopłaty do materiału siewnego, materiał siewny, arimr, materiał siewny kategorii elitarny

Będą wyższe dopłaty do materiału siewnego

Ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2018. Są nieco wyższe niż przed...

Wyjaśnił, że w pracach hodowlanych nad nowymi odmianami po uwagę bierze się przede wszystkim to jak nasiona będą plonować, na ile są odporne na różne czynniki środowiskowe; zwraca się uwagę na specyficzne dla danego gatunku cechy jakościowe i cenne właściwości użytkowe. - Oczywiście, rodzime odmiany powinny mieć zwiększoną tolerancję na suszę oraz na dużą zmienność pogody w naszym kraju - dodał.

- Spółki KOWR mają również takie odmiany, które przy zastosowaniu wysokich nakładów, są bardzo wydajne i dają dobre plony z hektara - podkreślił Pięta.

Zapotrzebowanie na wysokiej jakości ziarno rośnie, dlatego spółki rokrocznie zwiększają ofertę dla rolników. Wielu producentów rolnych już się przekonało do polskich nasion, chętnie je kupują, tym bardziej, że do materiału siewnego są dopłaty.

- Liderem na polskim rynku zbóż jest państwowa spółka hodowli roślin DANKO. Wyprodukowane przez nią odmiany stanowią obecnie 42,5 proc. rynku zbóż. W ubiegłym roku zarejestrowała ona nową wczesną odmianę soi Erica dostosowaną do polskich warunków glebowych i klimatycznych, która - mamy nadzieję - będzie się cieszyła dużym powodzeniem wśród kupujących i pomoże przekonać się polskim rolnikom do uprawy tego gatunku - powiedział Pięta.

Coraz większą popularnością cieszą się odmiany buraka cukrowego wyhodowanego w Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego. W ubiegłym roku spółka zwiększyła sprzedaż nasion buraka cukrowego o prawie 30 proc. głównie do Krajowej Spółki Cukrowej.

W 2017 r. spółki KOWR sprzedały prawie 56,5 tys. ton materiału siewnego roślin rolniczych za kwotę ponad 145 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij