Rolnicy pod kontrolą inspekcji pracy. Od jej wyników ma zależeć wysokość wsparcia
Wysokość wsparcia dla rolnika ma być uzależniona od przestrzegania przez niego prawa pracy i zasad BHP - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz niektórych innych ustaw.
"Państwa członkowskie zobowiązane są do wprowadzenia od dnia 1 stycznia 2025 r. do krajowego porządku prawnego mechanizmu warunkowości społecznej. Mechanizm ten polega na uzależnieniu wysokości wsparcia od przestrzegania wybranych przepisów z zakresu prawa pracy (to m.in. poprawność zatrudnienia pracowników w gospodarstwie czy warunki BHP)" - podano w uzasadnieniu do projektu.
Sejm uchwalił ustawę rozszerzającą katalog beneficjentów Funduszu Ochrony Rolnictwa
W projekcie ustawy proponuje się, aby system kontroli w ramach warunkowości społecznej bazował na istniejącym w Polsce systemie kontroli prawa pracy i zasad BHP, sprawowanym przez Państwową Inspekcję Pracy, oraz systemie przyznawania i wypłaty płatności, sprawowanym przez agencję płatniczą, której funkcję pełni Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Za kontrole odpowiedzialna będzie zatem PIP, a za przyznanie i wypłatę płatności - ARiMR.
W projekcie przewidziano też wprowadzenie nowej formy wsparcia finansowego dla rolników w ramach ekoschematów, w postaci płatności do materiału siewnego kategorii "elitarny" lub "kwalifikowany".
"Rolnik będzie mógł dobrowolnie podjąć zobowiązanie polegające na stosowaniu na gruntach ornych do siewu lub sadzenia materiału kategorii ‘elitarny’ lub ‘kwalifikowany’ takich gatunków roślin, jak w przypadku dopłat udzielanych w ramach pomocy de minimis w rolnictwie, tj. zbóż, roślin strączkowych oraz ziemniaków. Jest to przyjazna dla środowiska metoda, ograniczająca stosowanie nawożenia mineralnego oraz środków ochrony roślin. Stosowanie zdrowego, dobrej jakości kwalifikowanego materiału siewnego, zaprawionego z zastosowaniem dopuszczonych do obrotu środków ochrony roślin, gwarantuje wysoką wartość siewną nasion i pozytywnie wpływa na ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin w trakcie ich uprawy" - wskazano w uzasadnieniu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś