Siejesz tylko raz. Zastosuj nasiona kwalifikowane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | arkadiusz.artyszak@agropolska.pl
13-09-2014,13:15 Aktualizacja: 19-11-2014,14:29
A A A

Wciąż tylko garstka rolników stosuje do siewu kwalifikowany materiał siewny. Obawiam się, że w tym roku sytuacja będzie jeszcze gorsza, bo materiał ten relatywnie zdrożał w stosunku ziarna konsumpcyjnego.

Na przykład, za tonę zaprawionego ziarna pszenicy kategorii kwalifikowany I rozmnożenie (C1) trzeba zapłacić najczęściej 1500-1600 zł netto, czyli ponad dwukrotnie więcej niż za ziarno konsumpcyjne (nieco ponad 650 zł).

Jakość materiału siewnego ma kluczowe znaczenie w produkcji zbóż. Bez niego nie można uzyskać szybkich, wyrównanych wschodów i roślin o silnym wigorze. Tylko z takich roślin można liczyć na duży plon ziarna o wysokiej jakości.

Nie można pominąć faktu, że materiał kwalifikowany jest profesjonalnie zaprawiony. Zapewnia to doskonałe pokrycie ziarna zaprawą i wysoką skuteczność zabiegu. W gospodarstwie nie można uzyskać takiego efektu.  

Ci rolnicy, którzy wymieniają regularnie materiał siewny, podkreślają fakt oczywisty, o którym większość nie pamięta. Sieje się tylko raz i nie można sobie pozwolić w tym zakresie na żadne błędy, bo te kosztują zbyt dużo. Rezygnacja z zastosowania materiału kwalifikowanego jest takim podstawowym błędem.            

Koszt zakupu kwalifikowanego materiału siewnego obniżają dopłaty ARR. Kolejny termin składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego rozpocznie się 15 stycznia 2015 r. Najwyższy czas, aby stawki dopłat wzrosły, bo obowiązujące od kilku lat są niewystarczające. Dla zbóż wynosiły do tej pory 100 zł/ha.

Poleć
Udostępnij