Dopłaty do materiału siewnego. Wydatki pod lupą
Trwa przegląd wydatków publicznych w obszarze dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. M.in. od wyniku tego audytu będzie zależał sposób realizacji wsparcia na 2017 r.
W budżecie na ten rok w tym zakresie zaplanowano 90 mln 604 tys. zł.
"Natomiast przeznaczona na ten cel kwota ok. 100 mln zł w latach 2014 i 2015 okazała się niewystarczająca, co oznaczało konieczność wnioskowania do ministra finansów o uruchomienie rezerwy celowej z przeznaczeniem na dopłaty do powierzchni gruntów ornych obsianej lub obsadzonej materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany" - informuje ministerstwo rolnictwa.
Druga dopłata do materiału siewnego. Należy się czy nie?
W konsekwencji poprzez zmianę ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych w 2016 wprowadzono nowy mechanizm wsparcia w zakresie materiału siewnego.
Zamiast podawać wcześniej konkretną stawkę dopłaty do danej uprawy, teraz wysokość tej stawki zależy od ilości wniosków i tym samym od wielkości powierzchni jaka ma być dopłatami objęta. Stawki mają być podawane do 30 września.
Przeciwko tym zmiano zaprotestowały organizacje i związki rolnicze. Izby rolnicze wystąpiły o przywrócenie poprzednich zasad rozdziału pieniędzy (oraz podwyższenia stawek o połowę). Bo rolnicy, nie wiedząc na jakie pieniądze mogą liczyć, zniechęcają się do wymiany materiału siewnego.
Dopłaty do materiału siewnego. Zmieniły się zasady!
"Ministerstwo Finansów analizuje m.in. celowość i efektywność mechanizmu dopłat, stopień osiągania założonych celów i mierniki efektów działania mechanizmu. W trakcie prac związanych z przeglądem, ministerstwo rolnictwa zwraca uwagę na niekorzystne skutki wprowadzonego od 2016 r. nowego sposobu realizacji mechanizmu. Jednocześnie na wniosek MRiRW Agencja Rynku Rolnego w formularzach planistycznych do ustawy budżetowej na 2017 r. zaplanowała środki w wysokości umożliwiającej udzielenie dopłat według stawek zbliżonych do tych, które obowiązywały w 2014 r." - podaje resort rolnictwa.
Jednocześnie zastrzega, że realizacja systemu dopłat w tym zakresie w 2017 r. zależy od wyników wspomnianego przeglądu oraz oczywiście limitów wydatków określonych w ustawie budżetowej.
"Ostateczna wysokość środków na ten mechanizm, determinująca wysokość stawek zostanie określona przez Radę Ministrów i parlament w czasie prac nad ustawą budżetową na 2017 r." - podsumowuje ministerstwo.