Luźne śruby nastawcze
Nie mniej ważne jest prawidłowe ustawienie odległości podajnika ślimakowo-palcowego od podłogi i od tylnej ściany hedera. W przypadku kombajnów serii W pierwsza wartość nie powinna być mniejsza niż 16 mm, zaś druga – 11 mm. Ustawienie tych dwóch parametrów zależy od tego, co młócimy. Jeżeli mamy materiał suchy, krótkie rośliny, to wtedy zależy nam, aby szczeliny były jak najmniejsze, ale nie poniżej dopuszczalnych ustawień. Bujny porost słomy powinien nas skłonić do oddalenia ślimaka od podłogi i tylnej ściany, tak aby nie zakłócać przepływu masy żniwnej.
W 2015 r. w ofercie sprzedażowej marki John Deere pojawił się kompaktowy kombajn zbożowy – z myślą o mniejszych gospodarstwach rolnych. Model o nazwie W440 to owoc współpracy z fińską firmą Sampo Rosenlew. W 2012 r. z oferty...
Dzięki przegubowemu zamocowaniu przedniej płyty gardzieli nie tylko w kierunku poprzecznym, ale także w kierunku wzdłużnym operator może zmienić kąt ustawienia belki nożowej względem podłoża. Regulacja pochylenia hedera jest wykorzystywana przy zmianie wielkości opon, ale też powinna być zależna od warunków, w jakich kosimy. Jeśli mamy na przykład zakamienione pole, warto podciągnąć listwę tnącą „na siebie”. Umieszczone po obu stronach gardzieli śruby rzymskie służą wyłącznie do regulacji. Jeśli po zmianie kąta cięcia zastawimy którąś z nich naprężoną, to się zwyczajnie urwą. Do utrzymania określonego położenia przedniej płyty względem przenośnika ukośnego służą śruby zaciskowe umieszczone na bokach w fasolkowych otworach.
Sprawny przepływ masy wymaga właściwego napięcia łańcuchów w gardzieli. W tym celu najlepiej sprawdzić położenie trzeciej listwy od przodu. Powinna ona delikatnie dotykać podłogi albo znajdować się minimalnie nad nią. Do tego typu oględzin wystarczy odpięty heder. Jeżeli łańcuch będzie zbyt luźny to z pewnością po odpaleniu kombajnu i załączeniu zespołu żniwnego to usłyszymy.
Booster bar i kłosownik
Współosiowość klepiska sprawdzana jest u dilera podczas przeglądu zerowego, czyli przed wydaniem do klienta. Jeśli klepisko u rolnika było wymieniane, np. ze zboża na kukurydzę, należy wówczas sprawdzić czy jest prawidłowo ustawione. Służą do tego umieszczone po obu stronach kombajnu wzierniki, które pozwalają na pomiar szczeliny roboczej. Dla kombajnów serii W wartości te sprawdzamy na trzeciej listwie od tyłu oraz drugiej od przodu. Powinniśmy mieć na nich odległość tzw. cepa zerowego wynoszącą 4,7 mm. Do tego pomiaru służy specjalne narzędzie w kształcie półksiężyca, które dostępne jest na wyposażeniu kombajnu.