W 2015 r. w ofercie sprzedażowej marki John Deere pojawił się kompaktowy kombajn zbożowy – z myślą o mniejszych gospodarstwach rolnych. Model o nazwie W440 to owoc współpracy z fińską firmą Sampo Rosenlew.
Dwa najmniejsze modele okrętów żniwnych firmy z logo skaczącego jelenia, czyli W330 i W440 są już w otwartej sprzedaży na najbliższy sezon. Podczas ubiegłorocznej kampanii mieliśmy okazję zobaczyć jak sprawuje się w łanie większy z...
W 2012 r. z oferty John Deere’a wypadły bardzo popularne w Polsce kombajny serii 1070. Pochodziły one z fabryki w Brazylii. Po krótkiej przerwie w szeregach amerykańskiego producenta ponownie znaleźliśmy okręt żniwny przeznaczony na mniejsze areały. W 2013 roku powstał jeden prototypowy egzemplarz nowego kombajnu. W 2014 roku ruszyła seria pilotażowa składająca się z kilkunastu sztuk, które były testowane w różnych warunkach. Na początku 2015 r. kombajn W440 wszedł do produkcji seryjnej.
Jeden model, dwie młocarnie
Model ten będzie dostępny w dwóch podstawowych wariantach: w wersji podstawowej i w wersji PTC (Pre-Threshing Cylinder). W pierwszym przypadku młocarnia maszyny będzie zaczynała się od bębna młócącego, zaś w drugim od poprzedzającego go separatora. Różnica tkwi też w wielkości zbiornika nasiennego, konstrukcji układu rozładunku ziarna oraz maksymalnej wysokości wysypu plonu na środki transportowe. Podstawowy W440 gromadzi nasiona w skrzyni o pojemności 6500 l, zaś w wersji PTC – 7600 l. Ten pierwszy ma kanał rozładowczy typu otwartego, a żmijka na dnie zbiornika łączy się ze ślimakiem w rozkładanej hydraulicznie rurze w sposób kłowy. W wariancie z dodatkowym separatorem wstępnym droga rozładunku nasion na całej długości jest zamknięta. Wysokość wysypu ziarna w standardowym kombajnie wynosi cztery, natomiast przy wersji PTC 4,4 m.
Dla kombajnu W440 przeznaczone są zespoły żniwne serii 300R o szerokości roboczej: 5,1; 5,7; 6,3 i 6,9 m. Hedery te mają belkę nożową napędzaną poprzez głowicę z tarczą wahliwą oraz motowidła wprawiane w ruch hydraulicznie. Długie palce nagarniacza wykonane z tworzywa sztucznego w przypadku ułamania się i wpadnięcia do wnętrza kombajnu nie spowodują żadnych szkód. Heder odciążany jest hydropneumatycznie. Na spodzie zespołu żniwnego zamocowane są płozy kopiujące. Jest tzw. system AHC (Automatic Height Control). W standardowym kombajnie W440 odpowiada on jedynie za wzdłużne kopiowanie podłoża, zaś przy PTC również za poprzeczne dostosowywanie się do nierówności terenu. Układ AHC może pracować zarówno w trybie utrzymywania stałego założonego nacisku, jak i stałego prześwitu. Maszyna W440 wyposażona jest w pięcioprzewodowy szybkosprzęg hydrauliczny. Część elektryczna między hederem a bazą kombajnu ma oddzielne złącze po przeciwnej stronie. Przenośnik pochyły i zespół żniwny w razie ewentualnego zapchania udrożnić można za pomocą hydrostatycznego napędu zwrotnego uruchamianego z kabiny.
Z regulowanym wlotem i wylotem
W podstawowej wersji kombajnu W440 masę żniwną z gardzieli odbiera ośmiocepowy bęben młócący o szerokości 1330 mm i średnicy 500 mm. Zarówno jego obroty, jak i położenie klepiska (osobno na wlocie i wylocie) pod nim regulowane są elektrycznie. Wariator bębna młócącego pozwala w standardzie ustawić prędkość w zakresie 600-1300 obr./min, a za dopłatą dodatkowo 400-1150 obr./min. Materiał następnie kierowany jest odrzutnikiem na sześcioklawiszowy wytrząsacz o powierzchni 6,3 m3. Jego rynienki są wyposażone na spodzie w wyciągalne płyty wykonane ze stali nierdzewnej. Takie rozwiązanie ułatwia znacząco czyszczenie niecek klawiszy, a zadanie to dodatkowo ułatwia uchylna w łatwy sposób tylna część osłony wytrząsacza.
Przy kombajnie w wariancie PTC przed bębnem głównym znajdziemy ośmiorzędowy sztyftowy separator o szerokości 1330 mm i średnicy 400 mm. Pod nim również znajduje się regulowane klepisko. W tym przypadku silnik elektryczny oddala bądź przybliża do bębna jedynie przednią część kosza, ponieważ jego wylot powiązany jest ściśle z ustawieniem położenia klepiska głównego. Pomimo zastosowania wstępnego separatora klawisze wytrząsacza nie zostały skrócone względem standardowej wersji. Tym samym kombajn W440 z PTC jest o niespełna pół metra dłuższy od swojego brata z okrojoną młocarnią. Obie wersje nowego modelu John Deere’a mogą być w opcji wzbogacone w palcowy dotrząsacz Power Separator. Jest on umieszczony nad wytrząsaczem mniej więcej w połowie jego długości. Jego zadaniem jest przeczesywanie wędrującej ku tyłowi słomy z resztkami ziarna.