Brazylijska wieprzowina wraca na rosyjskie stoły, po tym jak w grudniu 2017 r. wprowadzono na nią embargo. Brazylijczycy w tym celu utworzyli specjalne certyfikaty oraz procedury dotyczące całego łańcucha produkcyjnego.
Rosjanie wprowadzili embargo na brazylijską wieprzowinę w grudniu 2017 r. Po trwających 10 miesięcy negocjacjach i wprowadzeniu nowych wymogów dotyczących bezpieczeństwa żywności Brazylia wznawia eksport do Rosji.
Brazylijski Minister Rolnictwa, Żywca i Zaopatrzenia w Żywność poinformował o porozumieniu z Rosją w wyniku, którego brazylijska wieprzowina wraca na tamtejszy rynek.
Embargo wprowadzone przez Rosjan trwało 10 miesięcy i było wynikiem nieprawidłowości wykrytych podczas kontroli. We fermach produkujących tuczniki w cyklu zamkniętym nie spełniano wymagań, co do dobrej praktyki produkcji zwierzęcej jak i bezpieczeństwa zdrowotnego wieprzowiny.
Kolumbia potwierdziła wystąpienie ogniska pryszczycy w gospodarstwie położonym w pobliżu granicy z Wenezuelą. Chorobę wykryto u 23 świń z grupy 27 zwierząt. Pryszczyca (FMD) jest to choroba zakaźna i zaraźliwa wywoływana przez wirus z...
Podczas sprawdzania gospodarstw wykryto stosowanie przez hodowców raktopaminy w żywieniu trzody chlewnej. Stosowanie tej substancji jest zabronione we większości państw.
Rosjanie po wielu miesiącach intensywnych negocjacji, jak informuje Global Meat News, ponownie wydali zezwolenie na import wieprzowiny z Brazylii. Tamtejsze służby intensywnie pracują nad śledzeniem drogi mięsa i selekcją producentów aby spełnić wymogi stawiane przez Rosjan.
W Brazylii wprowadzono również specjalne certyfikaty oraz procedury, które umożliwiają sprzedaż wieprzowiny na rynek rosyjski. Dotyczą one całego łańcucha produkcyjnego.
Rynek Wschodniej Europy jest dla brazylijskiej wieprzowiny obok Azji i Ameryki Południowej kolejnym rynkiem zbytu. Brazylijskie władze prowadzą również negocjacje, które mają im umożliwić także powrót na rynek unijny.
Jednak nie będzie to łatwe zadanie, ponieważ Unia Europejska sama zmaga się z nadwyżka wieprzowiny, a kolejny jej dostawca pogłębiłby kryzys przemysłu mięsnego.
-
Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ