Pryszczyca na fermie świń w Kolumbii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
31-10-2018,9:30 Aktualizacja: 31-10-2018,9:14
A A A
Kolumbia potwierdziła wystąpienie ogniska pryszczycy w gospodarstwie położonym w pobliżu granicy z Wenezuelą. Chorobę wykryto u 23 świń z grupy 27 zwierząt. 
 
Pryszczyca (FMD) jest to choroba zakaźna i zaraźliwa wywoływana przez wirus z rodzaju Aphtovirus należący do rodziny Picornaviridae. Choruje na nią najczęściej bydło, ale również trzoda chlewna, owce i kozy.
 
Źródłem zakażeń są zwierzęta chore lub po przechorowaniu, ślina, mleko i jego przetwory, kał, zanieczyszczona pasza, woda, koryta, podłogi, pastwiska, skóra, wełna, ręce i odzież obsługi. Wirus przenosi się także w mięsie i jego przetworach, nasieniu i zarodkach. Jest również rozwlekany przez gryzonie, ptaki i owady. 
 
wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, dziki

Przypadki ASF ciągle się pojawiają, ale stanowią je pojedyncze dziki

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu 39 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Oficjalnie w Polsce wystąpiło ich aż 2936. Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań...
Jest on wydalany przez zakażone zwierzęta jeszcze przed wystąpieniem u nich objawów chorobowych. Wirus znajduje się w wydychanym powietrzu oraz w wydzielinach i wydalinach organizmu. 
 
Zwierzęta mogą być nosicielami choroby nawet do trzech lat. Wirus lokalizuje się w gardle i może być przyczyną nowego ogniska choroby.
 
Polska jest uznana za kraj urzędowo wolny od tej choroby przez Światową Organizację ds. Zdrowia Zwierząt (OIE). Ostatni jej przypadek potwierdzono w 1971 r.
 
Jak informuje ICA (kolumbijski Instytut Rolnictwa i Hodowli Zwierząt) w Kolumbii wykryto pryszczycę na fermie świń. W gospodarstwie przebywało 27 sztuk trzody chlewnej, a chorobę potwierdzono u 23 osobników.
 
Ferma jest położona w Carraipii, w gminie Maicao (La Guajira), 10 km od granicy z Republiką Wenezueli. Przebywały w niej również 82 sztuki bydła i 80 owiec.
 
Obecność wirusa potwierdzono w Krajowym Laboratorium Diagnostyki Weterynaryjnej, gdzie przeprowadzono testy metodą PCR, które dały pozytywne wyniki. Wykonano także izolację wirusa pryszczycy i zidentyfikowano serotyp 0.
 
ICA poinformowała, że nowy wybuch choroby jest bezpośrednio związany z wirusem, który krąży w regionie Cesara. Rząd zlecił również organizacjom odpowiedzialnym za kontrolę choroby oraz władzom lokalnym i departamentom zwalczanie nielegalnego importu zwierząt z Wenezueli.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA