Szczepienia świń muszą być zaplanowane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-05-2016,8:35 Aktualizacja: 28-05-2016,10:10
A A A

Szczepienie stada trzody chlewnej począwszy od loch przez prosięta i warchlaki to obecnie jeden z podstawowych instrumentów służących utrzymywaniu wysokiego statusu zdrowotnego zwierząt. Niestety okazuje się, że często są one wykonywane w złym czasie.

Trzoda chlewna jest narażona na wiele jednostek chorobowych, dlatego aby z nimi walczyć hodowcy i producenci świń korzystają ze szczepień. Problem jednak polega na tym, że te same choroby na dwóch różnych fermach mogą występować w różnym czasie.

prosięta, Dania, trzoda chlewna,charłak

Duńskie prosięta. Czy na pewno są szczepione?

Producenci tuczników w Polsce nadal w zdecydowanej większości kupują prosięta i warchlaki z Danii. Mimo zapewnień tamtejszych producentów o ich sczepianiu często zdarza się, że chorują one na cirkowirozę. Prosięta z Danii przyjeżdżają...

- Producenci trzody chlewnej często decydują się na wykonywanie szczepień na podstawie pewnych schematów wypracowanych przez producentów szczepionek. Tymczasem każde gospodarstwo jest inne. Dlatego aby dokładnie zaplanować program należy dowiedzieć się w jakim okresie odchowu występuje dana jednostka chorobowa i dopiero wtedy na nią szczepić - mówi lekarz weterynarii Paweł Wróbel, specjalista chorób trzody chlewnej i rozrodu zwierząt Svine Vet Consulting.

Szczepienia wykonywane bez wcześniejszego ustalenia momentu wybuchu choroby w stadzie mija się celem i powoduje zniechęcenie hodowców do ich wykonywania. Tymczasem brak pożądanych efektów może być skutkiem złego terminu szczepienia a nie samego preparatu.

- Jeśli szczepimy trzytygodniowe prosięta przeciwko mykoplazmowemu zapaleniu płuc, a choroba wybucha w stadzie w 18 tygodniu ich życia to nie spodziewajmy się, że szczepionka będzie skuteczna i przyniesie pożądany efekt. W tym przypadku nie jest to jednak wina preparatu tylko nasza, ponieważ nie znając schematu wybuchu choroby podaliśmy go w złym momencie - podkreśla Paweł Wróbel.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA