Świnie umierały z głodu na fermie w Niemczech

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-06-2019,9:55 Aktualizacja: 04-06-2019,9:52
A A A

Hodowca trzody chlewnej z Niemiec z miejscowości Osthausen, która leży między Frankfurtem a Norymberą, jest odpowiedzialny za śmierć kilku tysięcy świń.

Prosięta padały z głodu, a rolnik nic z tym nie robił, informuje telewizjarepublika.pl na podstawie mainpost.de.

Hodowca nie radził sobie z hodowlą, a to co działo się w należącej do niego fermie wyszło na jaw w marcu tego roku.

Śledztwo i badania przeprowadzone w tej sprawie wykazały, jak podaje telewizjarepublika.pl, że zwłoki niektórych zwierząt przebywały tam od 2015 roku.

ognisko ASF, wirus ASF, trzoda chlewna, eutanazja i utylizacja świń

ASF. Wyznaczone zostały strefy wokół trzeciego ogniska. Trwa eutanazja świń

Główny lekarz weterynarii poinformował o działaniach podjętych w związku z wybuchem trzeciego ogniska ASF w Polsce w 2019 roku. Eutanazja świń w ognisku ASF w gospodarstwie zlokalizowanym w gminie Orla w powiecie bielskim rozpoczęła się...

"Choć sprawa jest szokująca, wcale nie spowodowała w UE skandalu. Ciekawe, czy podobnie byłoby, gdyby wydarzyła się w Polsce gdzie z jednej feralnej ubojni Komisja Europejska i niektóre media zrobiły sprawę międzynarodową" czytamy na portalu telewizjarepublika.pl

Rolnik zgłaszał wcześniej służbom weterynaryjnym problemy z prowadzeniem hodowli.

Inspekcja stwierdziła, że wiele zwierząt padło nie z choroby, lecz z głodu i to znacznie wcześniej, niż rolnik zgłosił do niej swoje problemy. Obecnie trwają badania, które mają jednoznacznie wyjaśnić przyczynę śmierci świń.

Władze samorządowe, jak podaje telewizjarepublika.pl, natychmiast i bez przeprowadzania przetargu zdecydowały się na usunięcie i utylizację zwłok świń.

tuczniki, cena tuczników, żywiec wieprzowy, trzoda chlewna

Cena tuczników może być jeszcze wyższa

Ceny tuczników w ostatnim tygodniu pozostały bez zmian w Holandii, Danii, Francji, Belgii i Austrii. Notowania tych zwierząt, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej za ISN, o dwa centy wzrosły za to...

Osoby, które uczestniczyły przy tym procederze musiały pracować w aparatach tlenowych i kombinezonach ochronnych.

Rolnik został obciążony kosztami utylizacji i dezynfekcji w wysokości 200 tys. euro, jednak w maju odwołał się od tej decyzji.

Tamtejszy sąd administracyjny przyznał rację rolnikowi. Jego zdaniem służby miały wystarczająco dużo czasu aby znaleźć tańszą ofertę utylizacji padłych świń i przeprowadzić przetarg.

Prokurator w Würzburgu, jak donosi telewizjarepublika.pl, wystosował oskarżenie wobec rolnika, który jego zdaniem naruszył ustawę o ochronie zwierząt. Grozi mu kara trzech lat pozbawienia wolności.

źródło: telewizjarepublika.pl

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA