Cena tuczników może być jeszcze wyższa
Ceny tuczników w ostatnim tygodniu pozostały bez zmian w Holandii, Danii, Francji, Belgii i Austrii. Notowania tych zwierząt, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej za ISN, o dwa centy wzrosły za to w Hiszpanii. Jest to związane z sezonem turystycznym.
Tuczniki w Niemczech 29 maja w notowaniach dużej giełdy (VEZG) kosztowały tyle samo co przed tygodniem czyli 1,80 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 7,73 zł/kg.
Notowania tuczników w Niemczech nie wzrosły, ale również nie zmalały mimo krótszego tygodnia ubojowego. W czwartek 30 maja nasi sąsiedzi obchodzili bowiem święto narodowe.
ASF w natarciu. Oprócz ogniska mamy nowe przypadki
Niemiecka cena tuczników, jak podkreśla KZP-PTCH, jest odnośnikiem dla całego polskiego przemysłu mięsnego, produkcji i przetwórstwa trzody chlewnej. Stanowi ona również często cenę bazową w kontraktach na skup tuczników lub w handlu mięsem.
Tuczniki mogą być jeszcze droższe. Wszystko będzie zależeć od poprawy pogody, która sprzyja większemu spożyciu mięsa, zwłaszcza grillowanej wieprzowiny.
Cena tuczników zależy również od wielkości eksportu, zwłaszcza do Chin. Ten powinien się utrzymać na wysokim poziomie.
Afrykański pomór świń w bardzo dużym tempie rozprzestrzenia się po Azji. Niemal pewne wydaje się to, że w najbliższych latach będzie tam występował duży niedobór wieprzowiny.
KZP-PTCH na podstawie danych CoBank szacuje, że produkcja wieprzowiny w Chinach spadnie w następnych 12-18 miesiącach o 30 proc.
Eksport wieprzowiny do Azji będzie więc nadal na wysokim poziomie. Bezpośrednio mogą na tym skorzystać takie kraje jak Niemcy, Hiszpania, Dania, USA czy Brazylia, a pośrednio również Polska.
- Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ