Silny spadek pogłowia świń w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
31-01-2019,15:30 Aktualizacja: 31-01-2019,15:14
A A A
Główny urząd statystyczny (GUS) poinformował, że pogłowie trzody chlewnej w Polsce w grudniu ubiegłego roku spadło o 7,4 proc. Główną przyczyną tego trendu jest znaczne pogorszenie opłacalności produkcji świń. 
 
Pogłowie trzody chlewnej w ostatnim miesiącu 2018 r. wyniosło 11 mln sztuk i było o 7,4 proc. niższe niż w tym samym okresie 2017 r. Jest to najsilniejszy spadek odnotowany w naszym kraju od 2012 r.
 
Obniżenie pogłowia dotyczy niemal wszystkich grup produkcyjnych. Według informacji ekonomicznych Credit Agricole liczba prosiąt spadła o 16,3 proc., warchlaków o 8 proc., trzody chlewnej na chów o 18 proc, w tym loch prośnych o 18,7 proc.
 
ognisko ASF, wirus, trzoda chlewna

Pierwsze w tym roku ognisko ASF potwierdzono w gminie Gołdap

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dziś (31 stycznia) o wyznaczeniu pierwszego w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Choroba zaatakowała gospodarstwo utrzymujące 67 świń.   Ostatnie ognisko ASF w Polsce odnotowano we...
Nieznaczny wzrost w ujęciu rocznym o 0,2 proc. odnotowano jedynie w przypadku pogłowia tuczników.
 
Silny spadek pogłowia trzody chlewnej w drugiej połowie minionego roku wynikał ze znaczącego pogorszenia opłacalności żywca wieprzowego. Relacja między ceną żywca, a ceną paszy zmniejszyła się o 12,9 proc. w ujęciu rocznym. 
 
Podobne trendy można zaobserwować wśród innych znaczących unijnych producentów trzody chlewnej takich jak Niemcy, czy Francja, gdzie liczba świń również spada.
 
Według ekspertów przyspieszenie spadku pogłowia trzody chlewnej w UE obserwowane w ostatnich kwartałach pozytywnie odbije się na cenach skupu.
 
Dodatkowo w kolejnych miesiącach jest oczekiwane ożywienie chińskiego popytu na wieprzowinę. W ostatnich miesiącach doszło tam do znaczącej redukcji pogłowia świń związanego głównie z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń w tym kraju i zaostrzeniem przepisów środowiskowych.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA