Produkty z wykorzystaniem ekstrudatów
Ekstruzja to proces hydro-baro-termiczny i dzięki wysokiemu ciśnieniu panującemu w ekstruderze, dochodzi między innymi do zmiany struktury skrobi oraz innych składników występujących w surowcach. Pasze na bazie ekstrudatów są stosowane z powodzeniem również w żywieniu świń.
Konferencja "Cudze chwalicie, swego nie znacie. Produkty nowej generacji z wykorzystaniem ekstrudatów" została zorganizowana w Żerominie przez firmę Wytwórnię Pasz Lira Sp. z o.o.
- W roślinnych surowcach paszowych w wyniku ekstruzji następuje rozerwanie ścian komórkowych, a to poprawia strawność danej paszy - przekonywał dr Arkadiusz Michalak z firmy Wytwórnia Pasz Lira Sp. z o.o., podczas swojej prezentacji "Produkty nowej generacji z wykorzystaniem ekstrudatów"
Weterynaria nie kontroluje myśliwych
- Także w mieszankach paszowych pełnoporcjowych dla najmłodszych grup prosiąt używamy ekstrudowane surowce białkowo-energetyczne - dodał Michalak.
Wśród prelegentów znalazł się również prof. Zygmunt Pejsak, który przedstawił wykład "Bioasekuracja ważnym orężem do walki z ASF. Aktualna sytuacja w Polsce". Profesor Gonzalo G. Mateos omówił korzyści ze stosowania ekstrudowanej soi oraz innych komponentów w żywieniu trzody chlewnej.
Zapoznał również uczestników konferencji ze specyfiką wykorzystywania śruty poekstrakcyjnej sojowej w żywieniu świń przez hiszpańskich rolników. W większości przypadków soja w mieszankach dla trzody chlewnej jest tam w postaci ekspeleru i przez to zawiera więcej tłuszczu.
Jakub Ślebioda z firmy WEDA omówił system dokarmiania prosiąt ssących, który pozwala na podawanie 30-40 gramów na koryto. Można poprzez ten system podawać prosiętom mleko, jogurty oraz prestartery i inne pasze. Można również dopasować karmienie do wzrostu prosiąt, np. zastosowanie 20 receptur w ciągu 26 dni.
- Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ