Odbudowa pogłowia trzody chlewnej w Chinach spowodowała spadek cen zarówno żywca jak i mięsa wieprzowego. Wzrost podaży tuczników z pewnością spowoduje dalsze spadki cen.
Produkcja tuczników w Chinach wciąż się zwiększa, co jest wynikiem odbudowy pogłowia trzody chlewnej. W efekcie zarówno ceny żywca wieprzowego jak i mięsa spadły.
Z danych chińskiego Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi wynika, że od grudnia 2020 r. pogłowie loch reprodukcyjnych w całym kraju rosło przez 15 kolejnych miesięcy, a pogłowie żywca wieprzowego zwiększało się przez 11 kolejnych miesięcy.
Pogłowie loch hodowlanych pod koniec ubiegłego roku wyniosło 41,61 mln sztuk, a żywca około 407 mln. Jest to odpowiednio 93% i 92% poziomu jaki uzyskali tamtejsi rolnicy pod koniec 2017 r.
Ograniczenie spożycia mięsa wieprzowego oraz zmniejszony popyt ze strony Chin mogą wpłynąć na ograniczenie produkcji trzody chlewnej na unijnym rynku. Sytuację pogarsza rozprzestrzeniający się w Niemczech wirus afrykańskiego pomoru świń...
Liczba żywca wieprzowego od stycznia do lutego, jak informuje portal 3trzy3.pl, ma wzrosnąć o około 25% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.
Według Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi ilość żywca wieprzowego poddawanego ubojowi znacznie wzrosła od sierpnia 2020 r. Dynamika wzrostu jest szczególnie duża w ostatnich miesiącach, a ilość ubojów w listopadzie i grudniu zwiększyła się o ponad 40% rok do roku.
Na początku stycznia odnotowano kolejny spadek cen żywca wieprzowego z około 36,7 juanów (około 21 zł) za kilogram do około 32 juanów (18 zł).
Ceny wieprzowiny również zaczęły spadać z 47,64 juana (około 27 zł) za kilogram w styczniu do 45,30 juana (26 zł) na dzień 4 lutego.
-
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ