Podkarpacie boi się ataku ASF
28 lutego Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale zorganizował konferencję "Weterynaryjno-ekonomiczne aspekty produkcji trzody chlewnej".
Dr Robert Burek, reprezentujący firmę Ekoplon przedstawił strategię żywienia loch i loszek.
- Podstawą jest genetyka, która determinuje potencjał zwierząt. Naszym celem powinno być to, jak w najtańszy sposób ten potencjał wykorzystać. Żywienie jest tego rodzaju działaniem, które nam jako hodowcom pozwala w sposób najbardziej elastyczny i świadomy wpływać na ten wynik - zaznaczył.
ASF efektem błędów hodowców. Trzeba dbać o higienę w chlewniach
Przedstawił też zasady wprowadzania loszek do stada. Przypomniał, że zawsze nowe osobniki w stadzie muszą przejść kwarantannę.
Technologie inseminacji trzody chlewnej przedstawił dr inż. Dariusz Kowalewski ze SHIUZu Bydgoszcz.
Program integracji tuczu zaprezentował z kolei Piotr Karnas z firmy Gobarto. Podkreślił, że odbudowa sektora trzody chlewnej to szansa dla polskiego rolnictwa. Nowe technologie, systemy kontroli i zarządzania na fermach trzody chlewnej oraz ich wpływ na wyniki produkcyjne omówił Grzegorz Boguszewski z firmy Wesstron.
ASF – liczba ognisk i przypadków w Europie w ubiegłych latach
- Chociaż rolnicy nie wiedzą jak to będzie wyglądało, nie wszyscy się poddają. Świadczy o tym frekwencja na dzisiejszej konferencji. Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego robi wszystko, aby im pomóc, a produkcja trzody chlewnej na Podkarpaciu się rozwijała - zaznaczył Salak.
- Książki warte polecenia: Sygnały świń