Państwo powinno płacić za świadectwa zdrowia dla świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-11-2016,20:05 Aktualizacja: 16-11-2016,14:34
A A A

Opłaty za świadectwa zdrowia dla świń powinny być pokrywane w każdym przypadku z budżetu państwa. A 24-godzinny termin ważności tych dokumentów jest niepraktyczny - uważa Wielkopolska Izba Rolnicza.

Od 4 listopada zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń wszystkie przesyłki świń na terytorium Polski muszą być zaopatrzone w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii.

asf w zbożu, asf z Ukrainy,

ASF. Import zboża z Ukrainy może być źródłem nowych zakażeń

Afrykański pomór świń dotarł do Polski ze wschodnich krajów Europy. Specjaliści z Krajowej Rady Izb Rolniczych twierdzą, że import zboża z Ukrainy niesie ze sobą duże ryzyko dalszego szerzenia się choroby – informuje radiowa...
W sprawie wadliwości tych przepisów zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystąpił do ministra rolnictwa.

"Zwrócił uwagę na brak jednoznacznej wykładni w kwestii odpłatności za wystawianie tych świadectw. Afrykański pomór świń figuruje w wykazie chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania, dlatego wszelkie działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się tej choroby powinny być finansowane z budżetu" - wskazuje biuro WIR.

W opinii wielkopolskiego samorządu rolniczego, niepraktyczny i nieżyciowy jest dodatkowo zapis mówiący o 24-godzinnym terminie ważności świadectwa.

"Zarząd zaapelował o wydłużenie tego terminu przynajmniej do trzech dni, aby uniknąć powtarzania procedury zaopatrywania w świadectwo w sytuacji wystąpienia problemów o charakterze organizacyjnym, skutkujących opóźnieniem umówionego wcześniej terminu odbioru zwierząt" - wyjaśnia WIR.

Książka warta polecenia:  "Sygnały świń"

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA