Muszą wrócić obowiązkowe świadectwa zdrowia dla świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2016,10:50 Aktualizacja: 17-08-2016,11:42
A A A

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna żąda przywrócenia obowiązkowych świadectw zdrowia dla wszystkich przemieszczanych świń oraz przesyłek surowego mięsa wieprzowego.

- Bez przywrócenia tego, niefrasobliwie zniesionego przez poprzedni rząd obowiązku, nie uda się zatrzymać afrykańskiego pomoru świń - mówi Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

trzoda chlewna, podlasie, asf, afrykański pomór świń, asf u świń

ASF. Wszystkie służby walczą z wirusem, trwa badanie próbek

W weekend przebadano ponad 1200 próbek z gospodarstw uznanych za ogniska choroby. Są ujemne - poinformował Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii. - Bardzo ważne jest to, żeby w dalszym ciągu absolutnie nie kupować prosiąt...

Ostatnie informacje dotyczące sprzedaży świń zakażonych ASF, którymi handlowano bez odpowiedniej dokumentacji na targowisku w gminie Sokoły na Podlasiu dowodzą, że zniesienie obowiązkowych świadectw było ogromnym błędem.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna "w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia publicznego" domaga się natychmiastowego przywrócenia w całym kraju:

  • świadectw zdrowia dla świń w odniesieniu do wszystkich rodzajów przemieszczeń żywych zwierząt wrażliwych na zakażenie wirusem ASF
  • świadectw zdrowia dla mięsa wieprzowego dla wszystkich przesyłek surowego mięsa wieprzowego w obrocie krajowym.

Działania te mają wyeliminować niekontrolowany obrót zwierzętami i mięsem z nich pochodzącym, które - w ocenie KRL-W - są jednym z wektorów roznoszonej choroby. Zwłoka w podjęciu proponowanych rozwiązań spowoduje nieodwracalne i trudne do oszacowania skutki.

asf, dziki, ognisko asf, świnie domowe

ASF. Likwidacja całej hodowli świń na Podlasiu nie jest rozwiązaniem

Likwidacja całej produkcji trzody chlewnej w województwie podlaskim nie przyniesie poprawy zarówno w możliwościach eksportowych Polski na rynki trzecie jak i eradykacji wirusa z kraju, gdyż wirus dalej będzie rozprzestrzeniał się w...

"W przypadku objęcia epizootią ASF obszarów o dużym zagęszczeniu pogłowia świń, jak województwo mazowieckie, czy kujawsko-pomorskie, dojdzie do załamania sektora polskiej hodowli trzody chlewnej i produkcji mięsa wieprzowego w niewyobrażalnej skali" - czytamy w oświadczeniu KRL-W.

Przedstawiciele Rady przypominają, że zwalczanie epidemii pryszczycy w Wielkiej Brytanii w latach 2001-2002 kosztowało tamtejszych podatników 8,5 mld funtów i doprowadziło rynek mięsa wołowego do upadku.

- Powinno to być odstraszającym przykładem, do jakich skutków prowadzą zaniedbania w obszarze zapobiegania występowania i rozprzestrzeniania chorób zakaźnych zwierząt oraz uświadomić o skali wydatków państwa przy walce z chorobą o dużym zasięgu terytorialnym - mówi prezes Łukaszewicz.

I na koniec dodaje, że w Wielkiej Brytanii na krótko przed wystąpieniem pryszczycy, też... zniesiono obowiązek posiadania świadectw zdrowia dla przemieszczanych zwierząt.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA