ASF. Likwidacja całej hodowli świń na Podlasiu nie jest rozwiązaniem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-08-2016,8:30 Aktualizacja: 16-08-2016,7:35
A A A

Likwidacja całej produkcji trzody chlewnej w województwie podlaskim nie przyniesie poprawy zarówno w możliwościach eksportowych Polski na rynki trzecie jak i eradykacji wirusa z kraju, gdyż wirus dalej będzie rozprzestrzeniał się w populacji dzików - czytamy w komunikacie wydanym przez zarząd Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Inspekcja weterynaryjna powinna przede wszystkim likwidować te zagrożenia, które w największym stopniu przyczyniają się do rozprzestrzeniania się ASF.

asf, ognisko asf, zakażone prosięta, trzoda chlewna

ASF. Handlarze nielegalnie sprzedawali prosięta zakażone wirusem

Przestrzeganie zasad bioasekuracji, nadanie powiatowym lekarzom weterynarii większych uprawnień, więcej policji na drogach Podlasia oraz sprowadzanie posiłków w postaci lekarzy spoza województwa. Rząd oraz inspekcja weterynaryjna...

Zdaniem KZP-PTCH w strefie objętej ograniczeniami i w strefie ochronnej należy ograniczyć maksymalnie liczbę małych gospodarstw przyzagrodowych produkujących świnie oraz zlikwidować wszystkie chlewnie, które nie przestrzegają zasad bioasekuracji.

Produkcja trzody chlewnej powinna zostać utrzymana w profesjonalnie zorganizowanych fermach, które są pod stałym nadzorem weterynaryjnym i posiadają zabezpieczenia bioasekuracyjne. Ponadto w strefach ASF zakazany powinien być ubój gospodarczy.

KZP-PTCH apeluje również o natychmiastowe rozwiązanie problemu utylizacji likwidowanych stad świń w ten sposób, aby wirus nie był wywożony do zakładów utylizacyjnych zlokalizowanych poza strefami ASF.

trzoda chlewna, podlasie, asf, afrykański pomór świń, asf u świń

Kolejne ognisko ASF u świń. Jest apel do rolników i hodowców trzody

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do rolników i hodowców trzody chlewnej, by nie kupowali świń o niewiadomym pochodzeniu i wdrożyli w gospodarstwach zasady bioasekuracji. Ma to związek z kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru...

Organem do walki z ASF może być międzyresortowy zespołu ds. skutków ASF. W jego składzie powinni się znaleźć przedstawiciele resortów ministerstwa rolnictwa, spraw wewnętrznych, finansów oraz główny lekarz weterynarii. Związek chciałby, aby kierownictwo zespołu oddać w ręce niezależnego eksperta, który byłby umocowany przez premier Beatę Szydło.

Zespół do walki z ASF powinien natychmiast podjąć współpracę z Białorusią, Ukrainą oraz państwami bałtyckimi, ponieważ nie uda się zwalczyć wirusa bez współpracy z nimi.

Pełną treść komunikatu wydanego przez zarząd KZP-PTCH można znaleźć TUTAJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA