Uszkodzenia maszyn rolniczych podczas protestów – co z odszkodowaniami?
Instytucje z rynku finansowo-ubezpieczeniowego na wniosek Ministerstwa Finansów odniosły się do kwestii szkód powstałych w maszynach rolniczych podczas protestów.
Na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) z 11 lutego br. skierowane do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) oraz Ministerstwa Infrastruktury w sprawie ubezpieczenia ciągników rolniczych biorących udział w strajkach i protestach odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Finansów (MF).
Odmawiają wypłaty odszkodowań
W piśmie z 15 kwietnia poinformowało, że zwróciło się o wyjaśnienie, czy właściwe jest postępowanie zakładów ubezpieczeń, które odmawiają wypłaty odszkodowania za sprzęt rolniczy uszkodzony w wyniku kolizji podczas protestów lub strajków. Ten wniosek był skierowany do instytucji odpowiedzialnych za ochronę ubezpieczonych, nadzór ubezpieczeniowy oraz do ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego.

Odpis 1,5 proc. podatku rolnego – resort finansów przypomina zasady
Wyłączenia odpowiedzialności
Odpowiedzi napłynęły od rzecznika finansowego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń (wszystkie w całości są dostępne tutaj).
„Wszystkie wymienione instytucje odpowiedziały, że zakłady ubezpieczeń mogą stosować wyłączenia odpowiedzialności, pod warunkiem, że wyłączenia te zostaną sformułowane w OWU, co z reguły ma miejsce” – czytamy na portalu KRIR.
Indywidualne warunki ubezpieczenia
Jak tam dodano, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wskazał ponadto, że „zasada swobody umów nie stoi na przeszkodzie zawieraniu dobrowolnych umów ubezpieczenia AC czy agrocasco, w ramach których szkody powstałe wskutek strajków będą objęte ochroną, na przykład w ramach indywidualnie ustalonych warunków ubezpieczenia (za odpowiednią składkę) – o ile zarówno zakład ubezpieczeń, jak i ubezpieczający zdecydują się taką umowę ubezpieczenia zawrzeć”.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś