Martwe świnie z ASF będą utylizowane w woj. kujawsko-pomorskim
Inspekcja weterynaryjna zdecydowała, że 556 świń pochodzących z gospodarstwa z miejscowości Rębiszewo-Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie, które jest piątym ogniskiem ASF, będą utylizowane w woj. kujawsko-pomorskim. Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej to ogromny błąd.
Trzoda chlewna zabita wskutek zakażenia wirusem ASF z gospodarstwa Rębiszewo-Studzianki będzie utylizowana w zakładzie w Jezuickiej Strudze w woj kujawsko-pomorskim oddalonym od piątego ogniska o 350 kilometrów.
ASF w ciągu kilku dni przemieścił się o 100 km
Utylizacja świń zakażonych wirusem ASF w województwie, które po Wielkopolsce jest największym producentem trzody chlewnej w Polsce to zdaniem KZP-PTCH ogromny błąd.
- Skoro doszło do tak niefrasobliwej decyzji to należy sprawdzić jakim specjalistycznym transportem utylizowane stado zostało przewiezione na tak dużą odległość. Zakłady utylizacyjne zazwyczaj nie dysponują drogim sprzętem, który posiada filtry powietrza niepozwalające na przedostawanie się wirusom na zewnątrz - czytamy w komunikacje KZP-PTCH.
Przedstawiciele KZP-PTCH pytają także o to, czy kierowca został przeszkolony na wypadek jak ma postępować w przypadku rozszczelnienia pojazdu, czy posiadał odpowiednią odzież ochronną i co się z nią potem stało, czy wykonał staranne odkażenie swojego ciała po zakończeniu transportu oraz jak odkażono pojazdy, którymi wykonano transport?
Zlikwidowane ognisko ASF. Trwa kontrola w gospodarstwach
Przy okazji tej sytuacji okazało się że inspekcja weterynaryjna może zdecydować o zabiciu zakażonego stada, natomiast nie może nakazać jego utylizacji w pobliskim zakładzie utylizacyjnym. Dopiero w razie wystąpienia ogniska zaczynają się rozmowy z zakładami utylizacyjnymi, aby skłonić je do przyjęcia likwidowanego stada do utylizacji.
KZP-PTCH zarzuca także ministerstwu rolnictwa opieszałość w związku z terminem na dostosowanie gospodarstw do wymagań dotyczących bioasekuracji. Po prawie 2,5 roku od pierwszego przypadku ASF na Podlasiu dalej działają gospodarstwa utrzymujące świnie bez spełnienia żadnych zasad bioasekuracji.
Treść całego komunikatu w sprawie utylizacji świń z piątego ogniska ASF można znaleźć TUTAJ.