Kolejne ognisko ASF u świń. Jest apel do rolników i hodowców trzody

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2016,13:30 Aktualizacja: 12-08-2016,14:09
A A A

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do rolników i hodowców trzody chlewnej, by nie kupowali świń o niewiadomym pochodzeniu i wdrożyli w gospodarstwach zasady bioasekuracji. Ma to związek z kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Wojewódzka Inspekcja Weterynaryjna w Białymstoku potwierdziła w piątek, że wykryte zostało kolejne ognisko choroby wiń (ASF) u trzody chlewnej w regionie. Tym razem w gminie Sokoły, w gospodarstwie, gdzie hodowano prawie sto sztuk warchlaków.

trzoda chlewna, podlasie, asf, afrykański pomór świń, asf u świń

Mogą wystąpić kolejne ogniska ASF, ale sytuacja jest pod kontrolą

Ostatnie ogniska wystąpienia ASF w gminie Wysokie Mazowieckie i gminie Zambrów spowodowane były przez handlarza świń, który nielegalnie handlował prosiętami - poinformował w Główny Lekarz Weterynarii. Materiały w tej sprawie...

To dziesiąte w kraju ognisko ASF u trzody chlewnej, od początku występowania tej choroby w Polsce, czyli od lutego 2014. Szóste od początku sierpnia. Wszystkie ogniska ASF znajdują się w województwie podlaskim.

Trwa ustalanie, w jaki sposób wirus znalazł się w tych gospodarstwach, a wszystko wskazuje, iż zawinił człowiek. Policja z Zambrowa zbiera materiały w tej sprawie, m.in. przesłuchiwany był mężczyzna, który miał handlować zwierzętami - nosicielami ASF.

Zwierzęta z gospodarstwa w gminie Sokoły (powiat wysokomazowiecki) zostały uśpione i zutylizowane. Podobnie jak we wszystkich wcześniejszych przypadkach, wyznaczone zostaną strefy z obostrzeniami.

Oprócz ustanawiania takich stref w związku z wystąpieniem kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce, wojewoda podlaski wydał w miniony rozporządzenie o czasowym zakazie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z udziałem świń na terenie całego województwa. Wykonanie zaleceń powierzono wójtom i burmistrzom.
trzoda chlewna, podlasie, asf, afrykański pomór świń, asf u świń

ASF. Handlarz prosiąt roznosi wirusa?

Wykryto ósme i dziewiąte ognisko afrykańskiego pomoru świń w woj. podlaskim. Główny Lekarz Weterynarii powiedział, że prawdopodobnie źródłem zarażenia świń w gospodarstwach jest handlarz prosiąt. - Ze wstępnych ustaleń...

Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski wystosował w piątek apel do rolników i hodowców trzody chlewnej. Zaapelował przede wszystkim, by nie nabywali świń i prosiąt o niewiadomym pochodzeniu i statusie epizootycznym, zwłaszcza od pośredników (handlarzy) zwierzętami gospodarskimi.

Zaznaczył, że na terenie gospodarstw trzeba bezwzględnie wdrożyć i przestrzegać zasad bioasekuracji, a w szczególności utrzymywać świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmić je paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracać uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

Szef GIW zwraca też uwagę na konieczność wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie. Maty mają być utrzymywane w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA