Mogą wystąpić kolejne ogniska ASF, ale sytuacja jest pod kontrolą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2016,7:45 Aktualizacja: 12-08-2016,8:27
A A A

Ostatnie ogniska wystąpienia ASF w gminie Wysokie Mazowieckie i gminie Zambrów spowodowane były przez handlarza świń, który nielegalnie handlował prosiętami - poinformował w Główny Lekarz Weterynarii. Materiały w tej sprawie zbiera policja.

Włodzimierz Skorupski mówił, że handlarz ten prawdopodobnie kupił tanio zarażone prosięta i sprzedał je nielegalnie na targowisku. Mężczyzna został przesłuchany. Pierwsze przesłuchanie, które przeprowadził powiatowy lekarz weterynarii nic nie dało, dopiero kolejne, prowadzone przez policję wykazały, że mógł on nabyć chore sztuki.

trzoda chlewna, podlasie, asf, afrykański pomór świń, asf u świń

ASF. Handlarz prosiąt roznosi wirusa?

Wykryto ósme i dziewiąte ognisko afrykańskiego pomoru świń w woj. podlaskim. Główny Lekarz Weterynarii powiedział, że prawdopodobnie źródłem zarażenia świń w gospodarstwach jest handlarz prosiąt. - Ze wstępnych ustaleń...

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie Kamil Kowalczyk powiedział PAP, że wciąż zbierane są materiały w tej sprawie, które następnie trafią do tamtejszej prokuratury rejonowej. Na razie nie wiadomo, czy i w jakim zakresie będzie tam prowadzone śledztwo.

- Chcemy się upewnić, czy prosięta zostały kupione od tych ognisk, które znamy, bo to zamknęłoby całą siatkę tej choroby - powiedział Skorupski. Podkreślił, że sprzedawanie świń jest nielegalne, gdyż jest zakaz obrotu trzodą chlewną w strefie z ograniczeniami. Dodał, że kontrolowanie takich zachowań jest trudne, bo oprócz legalnych targowisk, istnieją nielegalne miejsca, gdzie dokonuje się takiego handlu.

- Czy wystąpią kolejne ogniska - nie wiem, mam nadzieję, że nie. Ale jeżeli wystąpią, to sytuacja jest na tyle opanowana, że szybko sobie z tym poradzimy - podkreślił GLW. Zaznaczył, że ogniska choroby są likwidowane w ciągu 1-2 dób od ich wykrycia. W czwartek na targowiskach lekarze weterynarii i policja kontrolowali handel trzodą - dodał.
asf, dziki, ognisko asf, świnie domowe

ASF. Ósme i dziewiąte ognisko w Polsce

Afrykański pomór świń zaczyna wymykać się spod kontroli. 10 sierpnia główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnych dwóch ognisk ASF w Polsce. Do tej pory w 2016 r. w naszym kraju pojawiło się już sześć ognisk...

Główny Lekarz Weterynarii zawiadomił o sprawie nielegalnego handlu trzodą Komendanta Głównego Policji. - Jestem umówiony z panem komendantem po to, żeby rzucić w te rejony dodatkowe siły policyjne, bo miejscowe komisariaty mogą być "niewydolne", by uszczelnić nielegalny handel - powiedział.

W tym regionie dodatkowo pracować będzie 50 lekarzy weterynarii, którzy będą pomagali miejscowym weterynarzom. U inspektora wojewódzkiego powołana zostanie 3-osobowa grupa, która pomoże w koordynowaniu prac w powiatach.

Jednocześnie badane są próbki pobrane od stad świń znajdujących się w promieniu 3 km od ogniska. W ciągu ostatnich dwóch dni przebadano ich 1600, wszystkie wyniki były ujemne. Dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk podkreślił, że próbki badane są przez całą dobę i przez wszystkie dni w tygodniu. Badanie próbki trwa 4-10 godziny.

W opinii Niemczuka, od 2014 r. wirus w zasadzie nie zmieniał się, ale w ostatnim czasie pojawiają się "dziwne wyniki badań, które trzeba weryfikować po raz drugi i trzeci, może to sygnalizować - choć nie musi - że wirus zaczyna się zmieniać.
dziki, asf, kzp-ptch, trzoda chlewna

Zwalczanie ASF wymaga utworzenia sztabu kryzysowego

W Polsce mamy już sześć ognisk afrykańskiego pomoru świń oraz 106 przypadków występowania tej choroby u dzików. Niestety sprawdza się czarny scenariusz i ASF coraz bardziej dynamicznie się rozwija. Zwalczanie ASF jest trudne, a...

Według Skorupskiego, rozprzestrzenienie choroby zaczęło się od ogniska w gminie Hajnówka, następnie wirus trafił do gospodarstwa w gminie Wysokie Mazowieckie, gdzie była prowadzona hodowla w cyklu zamkniętym. Rolnik ten miał kilkanaście macior i sprzedawał prosięta. Oprócz tego zajmował się robieniem m.in. kiełbas, nie wiadomo, czy tam nie trafiło mięso z dzika. Tam odbywają się przesłuchania.

Wiceminister rolnictwa Ewa Lech poinformowała o działaniach podjętych przez resort rolnictwa w związku z wystąpieniem ognisk ASF u świń. Zostało m.in. zmienione rozporządzenie w sprawie zwalczania ASF w zakresie obowiązku posiadania świadectw zdrowia na przemieszczania trzody w strefach.

Na podstawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w czwartek rozporządzenie w sprawie czasowego zakazu organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z udziałem świń na terenie województwa. Wykonanie zaleceń powierzono wójtom i burmistrzom.
trzoda chlewna, podlasie, asf, afrykański pomór świń

ASF w prokuraturze i ABW. Kto przenosi wirusa?

Nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach rolnych oddalają perspektywę wznowienia eksportu mięsa do krajów spoza Unii Europejskiej - uważają przedstawiciele branży mięsnej. Główny Inspektorat Weterynarii złożył...

W resorcie rolnictwa narada wiceminister rolnictwa Ewy Lech i Głównego Lekarza Weterynarii z wojewódzkimi lekarzami weterynarii. Ustalono, że oddelegowani z innych regionów Polski weterynarze będą sprawdzać gospodarstwa zobowiązane do przestrzegania wymogów bioasekuracji, jak i targowiska znajdujące się na terenach objętych restrykcjami.

Wobec gospodarstw nieprzestrzegających nałożonych obowiązków bioasekuracji w obszarach: objętym ograniczeniami oraz obszarze "zagrożenia" będą podejmowane decyzje o likwidacji stada bez prawa do ubiegania się o trzyletnie wsparcie, które przysługuje tym rolnikom, którzy zgłosili brak możliwości dostosowania się do wymogów bioasekuracji i zaprzestają chowu trzody chlewnej.

Natomiast minister Krzysztof Jurgiel spotkał się przedstawicielami branży mięsnej. Szef resortu poinformował ich o proponowanych zmianach w przepisach, które mają m.in. zwiększyć uprawnienia powiatowych lekarzy weterynarii oraz wprowadzić kary za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących bioasekuracji.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA